Słoweniec Primoż Roglicz z ekipy Jumbo-Visma wygrał w miejscowości Suances dziesiąty etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Czerwoną koszulkę lidera zachował Ekwadorczyk Richard Carapaz (Ineos Grenadiers).

Roglicz triumfował po finiszu pod górę, wyprzedzając Austriaka Felixa Grossschartnera (Bora-Hansgrohe) oraz Włocha Andreę Bagiolego (Deceuninck-Quick Step). Carapaz zajął 14. miejsce.

Początkowo sędziowie sklasyfikowali dużą grupę w tym samym czasie, co oznaczało, że Ekwadorczyk pozostanie liderem, ale później zmienili decyzję, zaliczając czołowej ósemce trzy sekundy przewagi nad następnymi zawodnikami.

Carapaz nie został więc wywołany do ceremonii dekoracji, a Roglicz wchodził na podium trzykrotnie: jako zwycięzca etapu, jako lider wyścigu, zakładając czerwoną koszulkę, a następnie zieloną jako najlepszy kolarz w klasyfikacji punktowej.

Słoweniec wygrał Vueltę w 2019 roku. W tegorocznej edycji zwyciężył już trzeci raz, po sukcesach w Arrate na pierwszym etapie oraz w Moncalvillo na ósmym. W czerwonej koszulce jechał przez pięć pierwszych dni wyścigu.

“Jestem o rok starszy (w czwartek obchodził 31. urodziny – PAP), ale też silniejszy – jak wino, im starsze tym lepsze. Znów mam czerwoną koszulkę, ale to niewiele zmienia w naszej drużynie. Musimy zachować impet, zwłaszcza w ten weekend” – powiedział Roglicz.

W sobotę i niedzielę odbędą się dwa etapy z górskimi metami na przełęczach Farrapona i Angliru. Szczególnie wymagający będzie ten drugi, z finałowym podjazdem długości 12,4 km i średnim kątem nachylenia 9,9 proc.