A A+ A++

Spis treści

  1. Czym jest Vaccine Safety Net?
  2. Liczba szczepień w Polsce spada

Liczne obawy i wątpliwości, które budzą szczepienia, związane są bardzo często ze zjawiskiem dezinformacji i szerokiemu zjawisku fake-newsów. Aby zapobiec szerzeniu się nieprawdziwych informacji o szczepieniach, Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła projekt Vaccine Safety Net.

Temat szczepień od lat wywołuje wiele emocji i prowadzą do dyskusji na temat bezpieczeństwa szczepionek oraz przyczyn występowania niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP). Liczne obawy i wątpliwości, które budzą szczepienia, związane są bardzo często ze zjawiskiem dezinformacji, z której chętnie korzystają media tworząc sztuczną sensację. Aby zapobiec szerzeniu się nieprawdziwych informacji o szczepieniach, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła projekt Vaccine Safety Net.

Czym jest Vaccine Safety Net?

Vaccine Safety Net powstało z myślą o osobach poszukujących pewnych źródeł informacji o szczepieniach w internecie. Celem WHO jest stworzenie sieci portali z całego świata, w różnych językach, na których będzie przekazywana wyłącznie rzetelna, oparta naukowymi dowodami wiedza. Strony internetowe należące do sieci VSN powinny również przekazywać informacje w sposób przystępny dla odwiedzających daną witrynę, tak aby treść była jednoznaczna i wyczerpująca. 

Kluczowy dla zdrowia publicznego jest udział w projekcie Globalnego Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Szczepionek (GACVS), który czuwa nad rozprzestrzenianiem się informacji z zakresu szczepień na szeroką skalę do informacji publicznej. Działania sieci Vaccine Safety Net popierane są przez rządy państw na całym świecie oraz Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

W Polsce jedynym portalem należącym do projektu VSN jest strona szczepienia.info należąca pod Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy.

Liczba szczepień w Polsce spada

Pochodzące od placówek medycznych dane do Inspekcji Sanitarnej wskazują na dynamiczny wzrost pacjentów uchylających się od szczepień na przestrzeni lat. Zgodnie z publikacją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 2009 do 2019 roku aż dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba osób, które nie przystąpiły do szczepień obowiązkowych.

Szczepienie na grypę może pomóc w walce z koronawirusem

Niekorzystny trend znajduje swoje źródło w zwiększonej w ostatnich latach aktywności ruchów antyszczepionkowych i szerzonych przez nie informacji na temat braku skuteczności lub wręcz szkodliwości szczepionek, które nie mają jednak żadnej podstawy badawczej.

Nie ulega jednak najmniejszym wątpliwościom szkodliwość szerzenia negatywnej postawy do wpływu szczepień na zdrowie publiczne, dla którego wyzwaniem na przyszłe lata mogą okazać się choroby, których epidemiologiczne znaczenie drastycznie zmalało dzięki wysokiej wyszczepialności, m.in. gruźlica, krztusiec czy odra.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSicanje: “Chorwacki kult wytatuowanych babć” i powrót tradycji sprzed lat
Następny artykułKiedy i komu przysługują zniżki w ubezpieczeniu auta?