A A+ A++

Znajdują się niemal w każdym urządzeniu, w każdej instalacji – bez względu na to, czy to instalacja gazowa, wodna, klimatyzacyjna czy inna. Niezbędne do prawidłowego działania urządzeń i instalacji, zapobiegają przeciekom, pomagają utrzymać odpowiednie ciśnienie w instalacjach, nie pozwalają się na mieszanie się ze sobą różnych mediów. Jednym słowem mają znaczący wpływ na prawidłowe działanie urządzeń, mechanizmów i instalacji. Uszczelki, bo o nich mowa, to często te elementy wyposażenia, na które zwraca się najmniej uwagi podczas użytkowania urządzeń, jednak choć zwykle niepozorne i niewielkie, mają bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Niech dowodem na to będzie fakt, że wystarczy pęknięta uszczelka pod głowicą samochodowego silnika, by uniemożliwić dalszą jazdę.

Czym są uszczelki

Według podręcznikowej definicji uszczelki są elementami o różnym kształcie i rozmiarze w stanie swobodnym, umieszczane w miejscu łączenia elementów w sposób umożliwiający szczelne połączenie. W zależności od ich umiejscowienia, uszczelki mogą być wykorzystywane zarówno do uszczelnień statycznych jak i ruchomych.
Do najbardziej popularnych zastosowań uszczelek należą:
– utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w instalacjach – zarówno w przypadku instalacji gazowych, jak i w tych, gdzie wewnątrz znajdują się ciecze
– jako izolator od reszty otoczenia – zapobiegając przed przedostawaniem się do wnętrza urządzeń i systemów cieczy, gazów i zanieczyszczeń
– jako zapobieganie mieszaniu się różnych płynów/mediów w instalacji

Jak zatem widać, są to w wielu przypadkach kluczowe elementy konstrukcji technicznych, bez których ich działanie byłoby niemożliwe.

Materiały do produkcji uszczelek

W zależności od przeznaczenia, a także od środowiska, w jakim uszczelka ma pracować, można wybrać spośród wielu materiałów do produkcji uszczelek. Każdy materiał ma inne parametry, dzięki czemu można dobrać bardzo dokładnie te z nich, które są najbardziej wymagane w konkretnym miejscu instalacji czy mechanizmu.
Najczęściej stosowanymi uszczelkami są uszczelki gumowe, silikonowe lub z innych tworzyw sztucznych, jednak na rynku dostępne są też uszczelki specjalne, z takim materiałów, jak miękkie metale (miedź, aluminium), korek, tektura, filc, ołów, skóra naturalna oraz mieszanki tych materiałów.

Uszczelki gumowe

Guma to elastomer powstały w procesie wulkanizacji. Jest to materiał nieprzepuszczalny dla wody i wykazujący bardzo małą przepuszczalność dla gazów. Dodatkowo, w zależności od gatunku gumy, może zachowywać swoją elastyczność i żądane parametry w bardzo szerokim spektrum temperatur. Uszczelki gumowe, to najczęściej produkowany tym uszczelek. Wśród nich prym wiodą oringi, czyli gumowe kółka w różnych rozmiarach, używane w niemal każdym urządzeniu mechanicznym. Guma jako materiał produkcyjny jest także materiałem najtańszym w pozyskaniu, stąd takie szerokie zastosowanie jej jako surowca.

Uszczelki silikonowe

Silikon posiada jeszcze większą elastyczność niż guma. Również zakres temperaturowy, w jakim może prawidłowo spełniać swoje zadanie jest dość szeroki. Większa elastyczność niż w przypadku gumowych uszczelek sprawia, że często stosuje się je w miejscach trudnych, gdzie łatwiej jest zamontować uszczelkę bardziej elastyczną. Silikon charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne oraz wyższą estetyką w stosunku do uszczelek gumowych. Dlatego est chętnie stosowany jest w miejscach, w których uszczelka jest widoczna.

Uszczelki specjalne

Zdarza się, że najbardziej popularne modele uszczelek nie pasują jednak do miejsca, które mają uszczelniać,lub nie posiadają żądanych parametrów. Wtedy z pomocą przychodzą producenci uszczelek, którzy chętnie wykonują uszczelki specjalne pod indywidualne zamówienie klienta. Uszczelki na zamówienie są zdecydowanie droższe, ale klient ma gwarancję, że będą posiadały wszystkie parametry konieczne do ich prawidłowej pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej jakości w kalendarzu
Następny artykułPsy służbowe straży granicznej mają dziś swoje święto!