A A+ A++

Po wygojeniu przerwania ciągłości tkanek często pozostają trwałe, nieestetyczne ślady w postaci blizn. Zmiany takie bywają źródłem sporego dyskomfortu emocjonalnego, zwłaszcza jeśli dotyczą widocznych obszarów twarzy i ciała. Obecnie usuwanie blizn jest jak najbardziej możliwe, w czym pomagają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Sprawdź, jak możesz pozbyć się tego problemu i odzyskać gładką, jednolitą skórę!

Czym są i jak powstają blizny? 

Wszelkie rany, skaleczenia i oparzenia goją się za sprawą procesów inicjowanych przez układ odpornościowy. Płytkie, niewielkie uszkodzenia mogą zagoić się samoistnie i nie pozostawiać śladów. Głębsze rany po urazach, czy zabiegach wymagają chirurgicznego zszycia, ale również w takich przypadkach ubytki zostają zasklepione przez nowo powstające tkanki.

Głębokie i rozległe urazy, a także niewielkie skaleczenia, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, po wygojeniu mogą pozostawiać nieestetyczne ślady. Blizny składają się z tkanki łącznej włóknistej, która zasklepia ubytek. Tkanka ta niestety znacznie różni się od tkanek nienaruszonych. Jest bardziej zbita, a jej włókna kolagenowe są ułożone chaotycznie, co jest powodem jej zdeformowanego kształtu.

Od czego zacząć usuwanie blizn? 

Blizny można klasyfikować na podstawie wielu czynników. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to:

  • Przyczyna powstania – mogą być wynikiem urazu mechanicznego, przebytego zabiegu chirurgicznego, czy oparzenia (termicznego lub chemicznego).
  • Wiekiem – blizny niedojrzałe są grube i czerwone. Może towarzyszyć im dyskomfort, swędzenie, a nawet ból. W ciągu kilku–kilkunastu miesięcy zmiany stopniowo jaśnieją i przyjmują postać blizn dojrzałych, które najczęściej są jaśniejsze w porównaniu do okolicznych tkanek, a także nieco bardziej elastyczne.
  • Rodzaj – blizny mogą mieć charakter przerostowy. Wówczas określa się je jako koloidy lub bliznowce. Nieco częściej mamy do czynienia z bliznami atroficznymi, inaczej zanikowymi, które tworzą zagłębienia w skórze.
  • Miejsce występowania – blizny mogą powstawać na każdej części ciała. Zwykle jednak urazy powstające w miejscach narażonych na stały ruch są bardziej zdeformowane. 

Sposób walki z bliznami oraz skuteczność terapii zależą głównie od wymienionych czynników. Zawsze więc usuwanie blizn powinno być poprzedzone ich indywidualną oceną. Inaczej leczy się blizny świeże i dojrzałe. Zabiegi dobiera się również w zależności od głębokości i rozległości zmiany, czy specyficznych predyspozycji.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn? 

Jednym ze sposobów, który świetnie sprawdza się do redukcji i usuwania nawet rozległych, utrwalonych blizn jest zabieg laserowy. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie medycyna estetyczna dysponuje urządzeniami działającymi w nieco odmienny sposób. Podstawową różnicą pomiędzy laserami stosowanymi do usuwania blizn jest częstotliwość emitowanych przez nie fal, a tym samym głębokość i sposób docierania do tkanek. Wśród metod laserowych najpopularniejsze są:

  • Laser CO2;
  • Alma Harmony;
  • Laser Tulowy;
  • Icoone Laser. 

Działanie takich urządzeń polega głównie na generowaniu mikrouszkodzeń termicznych, które stymulują naturalną przebudowę tkankową. Rodzaj zabiegu, jak również ilość potrzebnych sesji oraz częstotliwość ich przeprowadzania zawsze powinny być ustalane indywidualnie.

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa w walce z bliznami

Doskonałymi metodami w walce z bliznami i rozstępami, które są formą blizn zanikowych, są także małoinwazyjne zabiegi, takie jak:

  • Mezoterapia igłowa – zabieg polega na przezskórnym podaniu substancji stymulujących odnowę tkankową, w tym osocza bogatopłytkowego, czynników wzrostu czy komórek macierzystych. Zabiegi takie pozwalają na kompleksową rewitalizację skóry, a także usunięcie lub znaczne spłycenie i zmniejszenie widoczności blizn.
  • Mezoterapia mikroigłowa – w tym przypadku zamiast miejscowego podania substancji regenerujących stosuje się urządzenia, które wytwarzają serię bardzo drobnych nakłuć. Te z kolei dodatkowo stymulują tkanki do przebudowy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 16.11.2022, 07:58

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenia dla seniorów w ramach Akademii Bezpieczeństwa
Następny artykułPolska obrona przeciwlotnicza w 2022 roku. Wysepki nowoczesności i postsowiecki skansen