A A+ A++

Ustawa o medycynie laboratoryjnej wraca do senackiej Komisji Zdrowia. Senatorowie zaproponowali poprawkę dotyczącą zachowania prawa do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, który pracuje np. w publicznej służbie krwi.

– Diagnosta laboratoryjny zatrudniony np. w NFZ, który pełni tam swój zawód jako urzędnik, pełniąc również funkcje kontrolne co do podległych jednostek, nie traci prawa do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, mając takie wykształcenie. A ktoś, kto pracuje np. w służbie krwi i wykonuje czynności laboratoryjne związane np. z badaniem krwi, nie jest zaliczany do diagnostów laboratoryjnych – zwróciła uwagę senator Ewa Matecka.

Matecka pytała, czy nie spowoduje to odchodzenia diagnostów od zawodu z laboratoriów na stanowiska urzędnicze. Senator sprawozdawca Wojciech Konieczny poinformował, że poprawka w tej sprawie została zgłoszona w trakcie obrad Senatu.

– W tej poprawce chodzi o diagnostów laboratoryjnych, którzy pracują w służbie krwi – czyli są odpowiedzialni za to, by krew była odpowiedniej jakości, by zawierała odpowiednie morfologiczne czynniki, które są niezbędne, by była zgodność grup krwi (…) i jak najbardziej wykonują oni pracę w laboratoriach – podkreślił Wojciech Konieczny.

Jak dodał “jest to bardzo istotna praca”, a Ministerstwo Zdrowia nie uznało za stosowne wprowadzić tych diagnostów w zakres osób, które wykonują ten zawód. Dodał, że w związku z tym mogą stracić prawo wykonania zawodu. Podobnie, jak pracujący w zakładach patomorfologii. 

W ustawie określono zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. W uzasadnieniu projektu wskazano, że główne założenia i cele obowiązującej ustawy o diagnostyce laboratoryjnej w nowym akcie nie zmieniły się, jednak z uwagi na postęp wiedzy w dziedzinie medycyny laboratoryjnej, konieczne stało się opracowanie nowej regulacji.

Autorka: Agata Zbieg, PAP

Polecamy także:

zobacz więcej

Senacka Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała ustawę o medycynie laboratoryjnej

zobacz więcej

NIK: Laboratoria źle wykorzystywane

zobacz więcej

Gwarancja cen oraz dostaw energii i ciepła dla systemu ochrony zdrowia nie dla wszystkich

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Ustawa o medycynie laboratoryjnej wraca do komisji. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiększe zapotrzebowanie na usługi transportowe w Polsce
Następny artykułLikwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością