A A+ A++

– Jeśli chodzi o Amerykanów, to najważniejszym postulatem, który ja dziś podnoszę to umowa dwustronna z USA. Poprawka w tej sprawie nie została przegłosowana w Sejmie, bo nie ma potrzeby jej wprowadzania. Można podpisać taką umowę, która dopuści Amerykanów na zasadzie pewnego wyjątku – poinformował. 

Jak podkreślał, w kwestii noweli ustawy medialnej nie można abstrahować od kontekstu politycznego. -Doszło do sytuacji, w której cała sprawa tej ustawy, sprawa TVN, została wykorzystana tylko jako pretekst do tego, czy powinny trwać rządy Zjednoczonej Prawicy. Siłą rzeczy ja jestem zwolennikiem rządów Zjednoczonej Prawicy – powiedział.

ZOBACZ: UE. Komisja Europejska: ustawa medialna i ocena polskiego KPO to dwie różne kwestie

– Proszę pytać inicjatorów po co ta ustawa. Chodzi o nie obchodzenie prawa przez spółki pośrednie. My mówiliśmy o doprecyzowaniu przepisów obecnego prawa, które już w Polsce funkcjonuje i jest w Polsce obchodzone poprzez spółki pośrednie, które są rejestrowane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fakty są takie, że Amerykanie i ich kapitał są mile widziani w Polsce – zapewnił.

– Dzisiaj zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z Amerykanami, dzięki czemu będą mogli tutaj normalnie funkcjonować – przekazał Ociepa. 

Będzie umowa dwustronna z USA?

– Nie jestem uprawiony do podawania tych informacji – odparł pytany o szczegóły negocjacji z Amerykanami. Potwierdził jednak, że słyszał o takiej dwustronnej umowie. 

Wideo: Marcin Ociepa w “Graffiti”. Co z ustawą medialną?

Fijołek dopytywał czy wspomniana umowa była przedmiotem rozmów, o których mówił przedstawiciel departamentu stanu, który podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku dni rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami polskiego rządu. – Nie zaprzeczam. Proszę nie podejrzewać Amerykanów o brak roztropności i brak orientacji w sytuacji politycznej w Polsce. Polski rząd jest w stałym kontakcie na szczeblu także premiera z administracją amerykańską – mówił Ociepa. 

ZOBACZ: Zwycięży pragmatyzm – Waldemar Buda w “Gościu Wydarzeń” o ustawie medialnej

Pytany czy jest zdania, że ta sprawa “skończy się dwustronną umową z Amerykanami, która pozwoli na dostęp amerykańskiego kapitału w Polskich mediach” Marcin Ociepa odparł, że “tak”. 

Na pytanie, czy była ona przedmiotem rozmów, o których mówił przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu, Ociepa powtórzył, że nie może tego potwierdzić, ale nie zaprzecza. – Proszę nie podejrzewać Amerykanów o brak roztropności i brak orientacji w sytuacji politycznej w Polsce. Polski rząd jest w stałym kontakcie z rządem amerykańskim – powiedział.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price informował, że jeszcze w ostatnich godzinach przed środowymi obradami Sejmu przedstawiciele amerykańskiego resortu dyplomacji “na bardzo wysokim szczeblu” rozmawiali z przedstawicielami władz Polski.

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/ml/

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niedzielę ul. Kazimierza Wielkiego będzie nieprzejezdna! Uroczystości w Kościele Starokatolickim Mariawitów
Następny artykułPremier: polska wieś jest fundamentem polskości