A A+ A++

Posłowie zaakceptowali 32 z 81 poprawek do ustawy antykryzysowej, łącznie ze zmianą daty wejścia nowych przepisów w życie, co miało nastąpić jeszcze we wtorek 31 marca lub w środę 1 kwietnia.

Sejm w błyskawicznym tempie rozpatrzył poprawki Senatu i 32 zaakceptował. Zdecydowana większość ma charakter czysto techniczny, czyszczący nowe przepisy ze sformułowań, które mogą budzić wątpliwości, czy poprawiających ich błędnie podaną numerację.

Z poprawek zasługujących na uwagę warto wymienić wydłużenie ważności zaświadczeń lekarskich potrzebnych pracownikom. W myśl poprawki Senatu nie tylko badania wstępne, okresowe i kontrolne zachowają ważność przez 60 dni po odwołaniu przez rząd stanu epidemii. Ma to dotyczyć wszystkich orzeczeń niezbędnych pracownikom do wykonywania obowiązków.

Najważniejsza poprawka Senatu dotyczy zmiany daty wejścia w życie przepisów antykryzysowych. Ustawa przyjęta przez Sejm przewidywała, że nastąpi to kolejnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Senat zaproponował, a Sejm zaakceptował, by przepisy zaczęły obowiązywać w dniu ich ogłoszenia. Wszystko teraz w rękach Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Gdyby podpisał ustawę jeszcze we wtorek i od razu przesłał do publikacji w Dzienniku Ustaw, pomoc dla przedsiębiorców zaczęłaby obowiązywać już od 31 marca. Może to też nastąpić od 1 kwietnia, tak jak pierwotnie planował rząd.

Sejm zaakceptował też poprawkę Senatu przewidującą wykreślenie z ustawy skomplikowanych przepisów przejściowych przewidujących pierwotnie wchodzenie poszczególnych norm w życie w różnych terminach. Było ich tak dużo (tj. 1, 8, 12, 13, 15, 26 i 31 marca, 7 lipca, 3 września itp.), że mogłoby to powodować ogromne kłopoty z właściwym stosowaniem tych regulacji.

Sejm nie zaakceptował poprawek Senatu przewidujących wykreślenie z tarczy antykryzysowej zmian dopisanych do niej przez posłów w sobotę około czwartej nad ranem: w kodeksie wyborczym pozwalającym osobom objętym kwarantanną i powyżej 60. roku życia na głosowanie korespondencyjne, i w przepisach o Radzie Dialogu Społecznego pozwalających premierowi na usuwanie jej członków w czasie epidemii.

Nie zostaną także rozszerzone prawa do zasiłku opiekuńczego należnego rodzicom nie tylko dzieci do 8. roku życia jak obec … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGRUPA KĘTY SA (8/2020) Dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu giełdowego akcji serii G i H
Następny artykułWielkopolska: Dotarła kolejna dostawa sprzętu ochronnego dla szpitali