A A+ A++

Seria krytycznych publikacji w USA na temat F-35 zmobilizowała producenta samolotu Lockheed Martin do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Maszyny bronią również dowódcy Sił Powietrznych USA (USAF).

Zdecydowany odpór krytykom F-35 dali zwłaszcza uczestnicy Konferencji na temat Walk Powietrznych, zorganizowanej pod koniec lutego przez USAF. Wysocy przedstawiciele Sił Powietrznych zapewnili o swoim poparciu dla F-35. Myśliwiec nazwano „podstawą” zdolności taktycznych bojowego lotnictwa Ameryki.


Stanowczo zaprzeczano także tezie niedawnych publikacji, iż „program F-35 zawiódł”. Zdaniem przedstawicieli dowództwa amerykańskich sił powietrznych to nieprawda, a podstawą krytycznych ocen były „błędne informacje” podawane przez autorów.

Podczas wspomnianej konferencji zdecydowane stanowisko w sprawie zajął m.in. generał Charles Q. Brown Jr., szef sztabu USAF. Podkreślał, że „F-35 jest podstawą floty myśliwskiej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych” dzisiaj i w przyszłości.

Polska płaci raty

Publikacja na temat myśliwca uważnie śledzi również Warszawa. Siły Powietrzne RP zamówiły w styczniu 2020 r. 32 samoloty F-35 A Lightning II.

Wprawdzie warunki regulowania należności za amerykańskie myśliwce utajniono, to według ustaleń radar.rp.pl w ubiegłym roku Polska zapłaciła już pierwszą ratę. Mowa o kwocie na poziomie 10/11 proc. wartości kontraktu, czyli kwoty 20,7 mld zł. Jest to wartość zamówienia na samoloty z pakietem technicznym, logistycznym i szkoleniowym, a także wliczonym już podatkiem VAT.

Makieta myśliwca F-35A Lightning II prezentowana podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

W polsko – amerykańskiej umowie zapisano, że dostawy polskich F-35A rozpoczną się w 2024 r. W latach 2024-2025 Siły powietrzne RP odbiorą pierwszych sześć zamówionych maszyn.

Później roczne dostawy będą się wahały między czterema, a sześcioma samolotami aż do osiągnięcia liczby 32 w roku 2030. Do tego roku powinniśmy także spłacić w corocznych ratach całą należność za zamówione myśliwce.

Stany odnawiają skrzydła zgodnie z planem

W publikacji, której partnerem jest producent F-35, dowództwo USAF potwierdza, że plan amerykańskich zamówień pozostaje niezmienny i nadal obejmuje zakup 1 763 samolotów w podstawowej wersji F-35A. Siły Powietrzne Ameryki „nie zamierzają zabierać pieniędzy z programu F-35” na finansowanie np. planów rozwoju samolotu nowej generacji NGAD.

26 lutego, pełniący obowiązki Sekretarza Sił Powietrznych John Roth oświadczył, że F-35 „to kluczowy samolot, którego program idzie naprzód”. Potwierdzeniem tych słów są fabryczne raporty. Do tej pory Lockheed Martin dostarczył kontrahentom ponad 620 samolotów F-35. Cała ich flota przekroczyła ponad 365 tys. godzin lotu.

Dziewięć krajów, należących do programu F-35, dysponuje już nowymi maszynami. 10 służb lotniczych różnych państw zadeklarowało wstępną gotowość operacyjną F-35. Sześć, w tym Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, wykorzystywało już F-35 w misjach bojowych.

Użytkownicy widzą różnicę

Zdaniem amerykańskich wojskowych supermyśliwiec już dziś dostarcza nowych zdolności bojowych w zakresie uzyskiwania dominacji powietrznej a wyjątkowa interoperacyjność F-35 praktycznie integruje 13 sojuszników i partnerów ze Stanami Zjednoczonymi tworząc unikalne warunki współdziałania na wypadek kryzysu.

– F-35 zapewnia nowe możliwości operacyjne, wzmacniając i rozwijając globalne sojusze – doceniają dowódcy i polityczni decydenci.

Specjaliści zauważają, że nawet w obliczu postępów jakie czynią potencjalni przeciwnicy doskonaląc swe samoloty i uwzględniając starzenie się maszyn wcześniejszej, F-35 będzie miał kluczowe znaczenie dla utrzymania dominacji w powietrzu i to przez nadchodzące dziesięciolecia.

F-35B z dywizjonu VMFA-121 przygotowuje się do lądowania na pokładzie okrętu desantowego USS Wasp (LHD-1) operującego u wybrzeży Okinawy. Fot./ USMC

W opinii kadry USAF F-35 to więcej niż myśliwiec. jest to raczej „potężny multiplikator siły z zaawansowanymi radarami i systemami komunikacyjnymi, które zwiększają możliwości połączonych w sieć platform powietrznych, naziemnych i morskich, udostępniając krytyczne informacje dla połączonych operacji we wszystkich domenach pola walki (JADO)”.

P … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSony wkrótce zamknie cyfrowy sklep z grami na PS3, PS Vita i PSP
Następny artykułMassive fire destroys homes of thousands in Bangladesh Rohingya refugee camps