A A+ A++

Urząd Miasta Lublin wydał decyzję środowiskową dla budowy nowej gorzelni na terenie należącym do Stock przy ul. Krochmalnej. Zakład będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie.

Nowa gorzelnia Stock przy ul. Krochmalnej

Budowa nowej gorzelni Stock powinna rozpocząć się w 2021 roku po uzyskaniu odpowiednich zgód środowiskowych oraz formalnego pozwolenia na budowę. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2022 rok.

Instalacja wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego później produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych, w tym np. płyny do odkażania.

Obecnie lubelski zakład Stock kupuje spirytus od innych producentów. Nowa gorzelnia ma pozwolić na produkcję nawet 100 tys. litrów spirytusu dziennie.

Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu żyta, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, a także kukurydzy.

Nowe budynki zlokalizowane będą w całości na dotychczasowym, przemysłowym terenie firmy, od strony południowo-zachodniej. Wymagać to będzie pewnych prac rozbiórkowych oraz zaadaptowania części placów i alejek wewnętrznych.

Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie obszar około 5 800 m2, co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie.

„Budowę poprowadzimy tak, aby nie trzeba było wycinać żadnego drzewa i aby większość instalacji produkcyjnych mieściła się wzdłuż torów kolejowych. Dzięki temu inwestycja będzie przyjazna dla okolicznych sąsiadów” – mówi Krzysztof Put, dyrektor lubelskiego zakładu Stock Polska.

Gorzelnia będzie posiadać nowoczesną instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie oparte w całości o technologię LED. To zapewni firmie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 80%.

Dzięki zastosowaniu unikalnego powiązania technologicznego poszczególnych węzłów produkcyjnych zakład może zaoszczędzić nawet 3 mln m3 gazu ziemnego rocznie.

Instalacja fermentacyjna będzie wybudowana w technologii zamkniętej, co sprawi, że żaden zapach nie będzie uwalniany na zewnątrz. Wszelkie ścieki socjalno-bytowe oraz pozostałe przemysłowe oczyszczane będą w nowej, wysoce sprawnej zakładowej oczyszczalni.

Nowe miejsca pracy w Lublinie

Inwestycja przyniesie ze sobą także wzrost zatrudnienia w zakładzie, zarówno na stanowiskach produkcyjnych, magazynowych, jak i biurowych. Pierwsze rekrutacje powinny ruszyć już pod koniec 2021 roku. Łącznie w gorzelni znajdzie zatrudnienie 30 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ:
W Lublinie powstanie nowa gorzelnia. Będzie produkować 100 tys. litrów spirytusu dziennie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKremowa zupa pieczarkowa Magdy Gessler. Pachnie jak marzenie!
Następny artykułKnyszyn. Rozszczelnienie zbiornika gazowego na stacji Orlen. Ewakuacja mieszkańców