A A+ A++

Charakterystyczny czarny haft o motywach roślinnych to element rozpoznawczy tradycyjnych strojów Urzecza. Wzór w całości wykonywany jest ściegiem łańcuszkowym. Najczęściej umieszczano go na mankietach czy falbance przy rękawach kobiecych koszul. Można też spotkać go na chustach czepcowych. Haft tworzą powtarzające się rytmicznie kwiaty, układające się w drzewko – symbol odnawialności i cykliczności życia.

Teraz tradycyjny nadwiślański haft doceniło również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Urzeckie wzory wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski. – Serdecznie gratuluję wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego – czytamy w liście od szefa resortu Piotra Glińskiego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstaje od 2014 r. w ramach ratyfikowanej przez Polskę konwencji UNESCO. Jest spisem żywego dziedzictwa i służy zachowaniu tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Obecnie na liście znajduje się 41 pozycji. Wśród nich znajdziemy m.in. krakowskiego Lajkonika, koronkę z Koniakowa, polskie tańce narodowe, jak również łowicką procesję Bożego Ciała. Spis tych żywych tradycji wciąż się wydłuża.

Więcej o historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza możemy się dowiedzieć, odwiedzając Wirtualne Muzeum Konstancina.

Czytaj również: Popularyzator Urzecza z nagrodą Marszałka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandal! Trzaskowski oskarża PiS o granie”antysemicką kartą”
Następny artykułZnowu atak na o. Rydzyka. Maszyna nienawiści musi się kręcić