A A+ A++

Z końcem sierpnia na emeryturę odchodzi Jan Maraśkiewicz, kierownik Delegatury Lubelskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej. Chętnie dzielił się swoją wiedzą o zabytkach i ich znaczeniu dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem mediów.

Jan Maraśkiewicz ukończył Liceum Plastyczne w Nałęczowie oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski, dziękując kierownikowi za pracę, przypomina, że w czasie blisko czterdziestoletniej kariery przy jego znaczącym udziale zrealizowano bardzo wiele prac przy zabytkach na terenie działania Delegatury obejmującej zasięgiem powiaty bialski, miasto Biała Podlaska, łukowski, radzyński i parczewski. Część z tych zabytków została wyróżniona Laurami Konserwatorskimi (np. pałace w Cieleśnicy i Janowie Podlaskim, cerkwie w Kobylanach i Sławatyczach) i inne takie jak zabytki na terenie Monastyru w Jabłecznej, skrzydło zachodnie pałacu w Radzyniu Podlaskim, kościół i klasztor oo. franciszkanów w Białej Podlaskiej, kaplica zamkowa i sanktuarium w Kodniu – i wiele, wiele innych. Pod jego okiem prace przy tych wszystkich zabytkach zostały przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie. Jan Maraśkiewicz to zasłużona postać dla południowego Podlasia. Dziedzictwo materialne tej części Polski zostało zachowane dzięki wysiłkom jego i współpracowników.

Jest też popularyzatorem wiedzy o zabytkach. Ma na swoim koncie liczne publikacje jako autor i współautor:  

Leśna Podlaska : architektura kościoła (Biała Podlaska, 1983)
Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce : województwo bialskopodlaskie (Warszawa, 1995)
Parafia p.w. św. Anny Biała Podlaska (Biała Podlaska, 2000)
Drewniane budownictwo sakralne : powiat Biała Podlaska (współaut. Aneta Semeniuk, Lublin, 2001
Sanktuaria Południowego Podlasia (współaut. Aneta Semeniuk, Biała Podlaska, 2003)
Drewniana architektura północnej części Euroregionu Bug (współaut. Aleksander Baszkow, Biała Podlaska, 2006),
Biała Podlaska : dzieje miasta i kościoła p.w. św. Anny od XV wieku do 1945 roku (Biała Podlaska, 2007)
Drewniana architektura sakralna południowego Podlasia – północnej części województwa lubelskiego (Biała Podlaska, 2019)
Jego teksty i fotografie znajdują się w wielu informatorach turystycznych z naszego regionu.

Na łamach Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej znajduje się kilka popularnych artykułów o zabytkach jego pióra. Regularnie  zamieszcza artykuły w Wiadomościach Konserwatorskich Lubelskich. Są to m.in. opracowania  o budynkach liceum im. J. I. Kraszewskiego oraz dawnego  szpitala św. Karola Boromeusza w Białej Podlaskiej,  kaplicy p.w. św. Jana Kantego przy kościele parafialnym  p.w. św. Anny w Białej Podlaskiej, rewaloryzacji wzgórza zamkowego w Kodniu, dworze w Romanowie oraz kościołach  drewnianych w Bezwoli, Przegalinach Dużych, Choroszczynce, Krzyczenie, Żeszczynce, translokacji kościoła ze Stanina do Pratulina.
Chętnie współpracował z dziennikarzami, dzieląc się swoją wiedzą o zabytkach i ich znaczeniu dla dziedzictwa narodowego. Z pasją przybliżał mieszkańcom południowego Podlasia za pośrednictwem mediów każde odkrycie dokonywane przez kolegów archeologów.  

BM [ja]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJanek Szynal – Chemiczna noc [VIDEO]
Następny artykułKTO NIE KISI KASY TEN WYDAJE NA PEREŁKI