A A+ A++

– Własna, uniwersytecka pasieka to inicjatywa pracowników Wydziału Biologii, którego siedziba znajduje się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Na dachu wydziału od maja tego roku stoi pięć drewnianych uli. W każdym pracuje od 30 do 40 tys. pszczół – mówi Katarzyna Dziedzik. Właśnie teraz odbyło się pierwsze miodobranie, w którym obok Mikołaja Maka, opiekuna pasieki, wzięli udział m.in. rektor UwB prof. Robert Ciborowski oraz dziekan Wydziału Biologii dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB. Obydwaj osobiście wyciągali z uli pełne miodu ramki.

– Od początku do końca jest to miód uniwersytecki, z czego bardzo się cieszymy. Pszczoły w naszym kampusie czują się doskonale, mają bardzo dobre warunki do życia i pracy. Tuż obok znajduje się Las Zwierzyniecki, mamy własne kwietne łąki i mnóstwo terenów zielonych. Ten miodowy projekt z pewnością będziemy rozwijać – mówi prof. Robert Ciborowski.

Uniwersytet w Białymstoku. Z pięciu uli stojących na dachu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zebrano ok 30 kg miodu Fot. Łukasz Nowicki/UwB

Uniwersytet w Białymstoku. Produkcja na miejscu

– To miód bardzo dobry smakowo i bardzo urozmaicony: klon, wczesne lipy i najprzeróżniejsze kwiaty ze znajdujących się w pobliżu kwietnych łąk. Na takich łąkach siane są przecież rośliny miododajne, a pszczoły z tego korzystają – potwierdza Mikołaj Mak, który pasiekami zajmuje się od 40 lat. Ocenia, że w czasie pierwszego miodobrania w kampusie udało się pozyskać ok. 30 kg miodu. – A gdy przekwitną lipy, znów będziemy mogli trochę miodu pszczołom podebrać – dodaje Mikołaj Mak.

Uniwersytecki miód jest odwirowywany z plastrów na miejscu – wirówka stanęła w jednym z wydziałowych pomieszczeń. Co ważne, ule w kampusie to nie tylko “produkcja” złotego płynu.

– Nasza pasieka ma także cel edukacyjny. Chcemy, by studenci mieli okazję bezpośrednio zobaczyć, jak jest ona zbudowana, jak funkcjonują pszczoły. W planach mamy też organizację warsztatów dla pszczelarzy, wymianę myśli między doświadczonymi właścicielami pasiek – zapowiada dr hab. Piotr Zieliński.

Miód z uniwersyteckiej pasieki nie jest na sprzedaż. To produkt, który będzie promować Uniwersytet w Białymstoku, a także ekologiczny i zdrowy styl życia.

Uniwersytet w Białymstoku. Z pięciu uli stojących na dachu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zebrano ok 30 kg mioduUniwersytet w Białymstoku. Z pięciu uli stojących na dachu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zebrano ok 30 kg miodu Fot. Łukasz Nowicki/UwB

Na początku sierpnia w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym UwB zostanie otwarta wystawa pt. “Pszczoły i ich rola w przyrodzie”. Uczelnia otrzymała na ten cel 50 tys. zł od Samorządu Województwa Podlaskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIoniq 5 – elektryczna rewolucja po koreańsku
Następny artykułRewitalizacja terenu przy Wileńskiej w Oleśnicy bliska finału