A A+ A++

Fińska komisarz Komisji Europejskiej (KE) ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen odwiedziła 28 marca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina. Półgodzinna rozmowa dotyczyła współpracy i rozwoju w świecie. „Znaczenie współpracy międzynarodowej uwydatniła zwłaszcza wojna w Ukrainie”, powiedziała unijna komisarz w rozmowie z Radiem Watykańskim po wizycie w Watykanie.

Urpilainen jest bardzo zadowolona ze swojej pierwszej wizyty w Watykanie jako komisarz KE. Podkreśliła, że „oczywiście Unia Europejska ceni sobie bliskie relacje ze Stolicą Apostolską”.

Widzimy, że Stolica Apostolska promuje pokój, bezpieczeństwo, ale także rozwój i prawa człowieka w wielu częściach świata. Dlatego też w UE współpracujemy i ogólnie wspieramy działalność organizacji religijnych, które naprawdę pomagają wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i zapewnić edukację oraz usługi zdrowotne dla najbardziej potrzebujących w obszarach trudno dostępnych” – powiedziała fińska polityk.

Podkreśliła, że spotkanie w Watykanie było bardzo konstruktywne: „Dyskutowaliśmy o tym, jak możemy nadal współpracować, aby wspierać pokój i bezpieczeństwo, zwłaszcza w Afryce, na kontynencie cierpiącym z powodu konsekwencji pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie”.

W Sekretariacie Stanu rozmawiano również o tym, jak można wspólnie zająć się kwestią wojny w Ukrainie. „Nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę. Uważam, że jest to jedyny sposób, aby położyć kres obciążeniom dla światowych systemów żywnościowych i bezpieczeństwa”, powiedziała Urpilainen. Wśród tematów rozmowy było również to, jak zachęcić młodych ludzi do działań na rzecz budowy lepszego świata.

Unia Europejska właśnie przyjęła plan działania na rzecz młodzieży w ramach stosunków zewnętrznych, przypomniała Urpilainen. „Skupiamy się więc bardzo mocno na młodych ludziach. Inwestujemy w edukację, aby wzmocnić pozycję młodych ludzi, o czym również mówiliśmy podczas tego spotkania”, powiedziała komisarz KE.

Zapytana o współpracę ze Stolicą Apostolską poinformowała o współpracy „z niektórymi organizacjami Kościoła katolickiego, na przykład z Caritas”. Organizacje te prowadzą nawet niektóre z unijnych programów w kilku krajach. „Oczywiście, możemy współpracować w pewnych obszarach, takich jak zapobieganie konfliktom czy budowanie pokoju, promowanie praw człowieka, czy w innych kwestiach”, zapewniła Urpilainen. Przyznała jednocześnie, że kiedy patrzy na projekty rozwojowe finansowane przez UE, bardzo często są one prowadzone lub realizowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub organizacje pozarządowe.

W kwestii wojny w Ukrainie powiedziała, że zależy jej na tym, aby „Rosja zaprzestała agresji na Ukrainę”. „To jest moja pierwsza nadzieja, oczywiście z perspektywy mojej odpowiedzialności za współpracę UE ze 126 krajami, głównie z globalnego Południa. Zdajemy sobie sprawę, że wojna, konflikt, nawet jeśli ogranicza się do Ukrainy, ma bardzo globalny charakter, jeśli chodzi o brak bezpieczeństwa żywnościowego, wysoką inflację, czy dostawy energii. Dlatego ważne jest, abyśmy udzielali Ukrainie różnego rodzaju wsparcia, pomocy humanitarnej, makroekonomicznej pomocy finansowej, ale także sprzętu wojskowego”, stwierdziła unijna komisarz.

Jednocześnie zapewniła, że UE nie odwraca się od reszty świata. „Wspieramy również naszych partnerów na globalnym Południu, aby byli w stanie poradzić sobie z istniejącymi wyzwaniami, a także z wpływem i konsekwencjami tej wojny. Myślę więc, że wszyscy możemy wygrać na globalnym Południu, ale oczywiście także w Ukrainie, w Europie, jeśli Rosja zaprzestanie najazdu na Ukrainę” – powiedziała Urpilainen.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłośna eksplozja i pożar w budynku FSB. Wcale nie doszło do zwarcia instalacji
Następny artykułApel Rady Programowej TVP do mediów