A A+ A++

Twoje zgłoszenie aplikacyjne zostało pozytywnie rozpatrzone? Świetnie! Jednak nie pakuj się od razu. Teraz przyszedł czas na mniej przyjemne rzeczy, czyli formalności. Pamiętaj, że to, co jest napisane w ogłoszeniu to jedno, ale najważniejsza jest finalna umowa, dlatego to na niej powinieneś się skupić. Nigdy nie czytaj jej w pośpiechu, musisz być bardzo dokładny, a w razie jakichkolwiek niedomówień konsultować to z przyszłym pracodawcą. Oprócz przeczytania umowy ważne jest to, co się na niej znajduje, zatem o czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Co powinna zawierać umowa o pracę w Holandii?

Bez względu na to, w jakim kraju będziesz pracować, powinieneś poprosić o egzemplarz umowy spisanej w języku polskim. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek nieporozumień, bo wszystkie warunki będą dla Ciebie zrozumiałe. Praca Holandia od zaraz? Jeżeli bardzo zależy Ci na czasie, musisz być jeszcze bardziej ostrożny, bo w pośpiechu łatwiej o przeoczenia i pomyłki. Abyś mógł się odpowiednio przygotować do podpisania umowy, przygotowaliśmy listę informacji, które powinna ona zawierać:

  • nazwa firmy oraz jej siedziba;
  • dane przyszłego pracownika, czyli Twoje m.in. nazwisko oraz adres zamieszkania;
  • miejsce wykonywania pracy;
  • rodzaj wykonywanej pracy lub stanowisko, którego dotyczy ogłoszenie;
  • data zatrudnienia;
  • czas trwania umowy;
  • wysokość wynagrodzenia z informacją, do którego dnia miesiąca będzie wypłacane;
  • wymiar czasu pracy czy jest dzienny, czy tygodniowy;
  • zbiór przepisów regulujących prawa pracownika i obowiązki pracodawcy.

Wydaje się, że bardzo dużo tych informacji, natomiast po przyjrzeniu się im bliżej oczywiste staje się, że są kluczowe, aby współpraca przebiegała od samego początku do samego końca na ściśle określonych warunkach.

Ile może trwać okres próbny?

Umowa podpisywana na okres próbny jest praktykowana zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Dlaczego? Ponieważ obie strony mają czas, aby się lepiej poznać, a także zobaczyć, czy dane stanowisko jest odpowiednie. Jeżeli uznasz, że nie jest to praca dla Ciebie, bez żadnych konsekwencji możesz wypowiedzieć umowę – tak samo to działa, gdy pracodawca stwierdzi, że nie jest zadowolony z efektów Twojej pracy. Jak długo może trwać okres próbny? Zależy to m.in. od okresu trwania umowy:

  • umowa na czas nieokreślony – okres próbny musi zostać w niej uwzględniony, ale maksymalnie wynosi 2 miesiące;
  • umowa na czas 2 lat i dłużej – maksymalnie 2 miesiące;
  • umowa na czas krótszy niż 2 lata – maksymalnie 1 miesiąc.

Wiele ciekawych informacji, o których warto przeczytać przed wyjazdem do Holandii, dostępnych jest na stronie internetowej – https://glospolski.nl/. Odpowiednio się przygotuj i ciesz się z zaplanowanego wyjazdu!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSENIORALIA 2022, czyli seniorzy dla seniorów
Następny artykułNie zatrzymał się do kontroli, nie miał uprawnień i był nietrzeźwy