A A+ A++

Muzeum Miedzi zaprasza w niedzielę ( 25 lipca) na kolejny wirtualny legnicki spacer historyczny. Tym razem poznamy  cuda dzielnicy, czyli piękną historię Zakaczawia. Start o godz.14.00.

Podczas tego spaceru niezwykłą historię Zakaczawia przedstawi historyk Marek Żak, który opowie o cudach dzielnicy, gdzie po wojnie zaczęła się historia polskiej Legnicy. Badacz Muzeum Miedzi oprowadzi nas po  kinach, restauracjach, ulicach, kościołach, opowie o życiu mieszkańców. Będzie to wędrówka nie tylko po dawnej robotniczej dzielnicy, ale też przypomnienie dzisiaj mało znanych miejsc, które kryją intrygujące historie, zarówno te sprzed i jak po 1945 r.

Malownicze legnickie budowle i przestrzenie, w których mimo lata trwa karnawał, poznamy oglądając trzeci spacer. Bogactwo ozdób na fasadach legnickich kamienic zaprezentują Łucja Wojtasik-Seredyszyn i Barbara Pietras. Akcenty mitologiczne, historyczne, elementy fauny i flory – jakie sekrety znajdują się na ścianach budowli Rynku i Tarninowa? Co kryją  zapisane w murach historie? O tym dowiemy się 29 sierpnia.

Spacery historyczne są emitowane zawsze w niedziele o  godz. 14 , na stronie Muzeum Miedzi, muzealnym fanpejdżu FB oraz kanale YouTube.

Wirtualne legnickie spacery historyczne zawsze o godz. 14 w niedziele:

– 4 lipca „Śladami małych i dużych legnickich biznesów”,

– 25 lipca „Cuda dzielnicy. Piękna historia Zakaczawia”,

29 sierpnia „Niekończący się karnawał. Fasady legnickich kamienic”,

26 września „Legnica w objęciach Marsa. Wojsko w życiu miasta do 1914”,

31 października „Nie od razu zamek zbudowano. Grodziska w okolicach Legnicy”.

Legnickie Spacery Historyczne zaczęły się dwa lata temu, w 2019 r. W ramach projektu Muzeum Miedzi zorganizowało siedem takich wędrówek, podczas których jego pracownicy odkrywali przed mieszkańcami miasta i regionu szczególne miejsca, związane z historią i kulturą Legnicy. Spotkało się to z ogromnym entuzjazmem legniczan.

W 2020 r. spacery były kontynuowane, ale w przestrzeni cyfrowej. Projekt, czyli pięć filmów wyemitowanych w internecie, udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

Ponieważ wirtualne spacery odniosły sukces, muzeum kontynuuje projekt. Po raz kolejny historycy opowiedzą o zapomnianych miejscach oraz przedstawią nie zawsze znaną historię Legnicy. Podczas pięciu spacerów przybliżą historię niemieckiego i polskiego przemysłu w Legnicy, zabiorą w piękne zakątki Zakaczawia, pokażą urok legnickich kamienic, a także opowiedzą, jakie znaczenia miało wojsko w życiu miasta, natomiast miłośnikom wątków archeologicznych przypomną, jak powstawały okoliczne grodziska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCarnaval Sztukmistrzów 22-25 lipca w Lublinie
Następny artykułUM Oświęcim: Urząd Miasta przekazał Policji dwa alkotesty oraz ponad tysiąc odblasków