A A+ A++

Jak powstawała huta? Poznaj historię miasta i mieszkańców

Na naszym portalu Legnica.eu prezentujemy kolejny artykuł dotyczącyh powojennej historii miasta. Ich autor, Marek Żak jest wnikliwym badaczem i pracownikiem naukowym Muzeum Miedzi. Jego historyczne opowieści cieszące się popularnością wśród czytelników,  wcześniej publikowaliśmy w Magazynie Miejskim Legnica.eu. W dzisiejszej publikacji autor przybliża historię powstania legnickiej huty.

Ponowne uruchomienie dolnośląskich kopalni miedzi („Lena” w Wilkowie i „Konrad” w Iwinach) oraz budowa następnych w Lubichowie i Nowym Kościele, przyczyniły się do podjęcia decyzji o stworzeniu pod Legnicą zakładów metalurgicznych, do których miał trafiać urobek z zakładów górniczych tzw. Starego Zagłębia Miedziowego. Za taką lokalizacją przemawiał cały szereg czynników – płaskie położenie terenu, bliskość do głównej stacji energetycznej, gazociągu „Dalgazu”, linii kolejowej, autostrady oraz dogodne zaopatrzenie w wodę (Kaczawa). Perspektywiczne wydawało się wówczas umiejscowienie takiej inwestycji w okolicy tak dużego ośrodka miejskiego jak Legnica, stanowiącej zarówno doskonałą bazę pozyskiwania pracowników, jak i gotowe zaplecze mieszkaniowe.

„Aktem erekcyjnym” było Zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego nr 144 z dnia 27 kwietnia 1951 r., w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Legnickie Zakłady Metalurgiczne w budowie” z siedzibą w Legnicy. Do podstawowych zadań zakładu należała budowa zakładów metalurgicznych i stopniowa eksploatacja uruchamianych urządzeń. Tak oto rozpoczęła się trwająca do dzisiaj historia Huty Miedzi „Legnica”.

 

tekst – Marek Żak

fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Oddział w Legnicy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Częstochowa: 76 ROCZNICA EGZEKUCJI ZAKŁADNIKÓW W GNASZYNIE
Następny artykułSOK Słupsk: Nasi szachiści z pucharami