A A+ A++

12. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” wraca na dużą scenę Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej! 30 kwietnia i 1 maja na deskach PKZ zobaczymy i usłyszymy ponad 1000 ludowych artystów z całej Polski.

Zespoły taneczne, grupy śpiewacze i kapele ludowe, dzieci i dorosłych, z całego kraju przyjadą do Dąbrowy Górniczej, by zaprezentować piękno polskiego folkloru. Ludowi artyści przedstawiają programy wierne tradycyjnym wykonaniom – pieśni, tańce, utwory i obrzędy – oraz artystycznie opracowane. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale występom przygląda się nie tylko publiczność – obserwują je także członkowie jury. Gremium tworzą specjaliści etnomuzykologii i etnochoreografii z CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, którzy wybiorą zwycięzców w każdej festiwalowej kategorii.

W ciągu dwóch dni na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi ponad 1000 artystów m.in. z terenów Podhala, Podbeskidzia, Małopolski, centralnej Polski, Kielecczyzny, Śląska i Zagłębia.

Przesłuchania rozpoczną się 30 kwietnia o g. 9:30, a na scenie pojawią się pierwsze zespoły dorosłych i dzieci. Natomiast 1 maja występy konkursowe rozpoczną się o g. 12:00, a całość zwieńczy finał festiwalu i wręczenie nagrody Grand Prix o g. 17:30. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” to nie tylko kultywowanie tradycji, lecz także integracja i wymiana doświadczeń przez uczestniczące w festiwalu zespoły.

Warsztaty rękodzieła dla dzieci

30 kwietnia i 1 maja w dąbrowskim pałacu zapanuje iście rodzinna atmosfera. Dzięki spontanicznym występom zespołów w przestrzeniach Pałacu Kultury Zagłębia i na Placu Wolności, festiwal nabiera cech folklorystycznego święta, w którym każdy może wziąć udział.

Dodatkową atrakcją sobotniej odsłony festiwalu będą warsztaty rękodzieła dla dzieci. „Zagłębie i Sasiedzi” to wydarzenie międzypokoleniowe, będące okazją dla każdego mieszkańca regionu do poznania bogactwa polskiej kultury ludowej.

Pełny program festiwalu na stronie palac.art.pl. Wstęp wolny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzynarodowe otwarcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2022
Następny artykułUM Dąbrowa Górnicza: Metropolia montuje w Dąbrowie Górniczej nowe wiaty przystankowe