A A+ A++
W sobotę, 6 czerwca Muzeum Częstochowskie zaprasza na zwiedzanie wystawy „Historia górnictwa rud żelaza w regionie częstochowskim” oraz  spotkanie z dr. Łukaszem Pabichem.
Wystawę w Muzeum Górnictwa Rud Żelazabędzie można obejrzeć na portalu facebookowym o godz. 11.00. Tam także w ramach wirtualnej Industriady, czyli Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się spotkanie z dr. Łukaszem Pabichem.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza to jeden z obiektów Muzeum Częstochowskiego, utworzony w latach 1974-1976 w podziemnych korytarzach pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi w Parku im. ks. Stanisława Staszica, które przypominają prawdziwe wyrobiska kopalniane. Staraniem środowisk górniczych został wyremontowany w 2008 roku i ponownie udostępniony do zwiedzania. W zbiorach znajduje się wyposażenie z kilku kopalni regionu częstochowskiego: Rudniki, Wręczyca, Barbara i Szczekaczka w Brzezinach. Maszyny i narzędzia ukazujące pracę górników, a także historyczne metody wydobywania rud żelaza, uzupełnione o prezentacje multimedialne oraz filmy, tworzą stałą ekspozycję zatytułowaną „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”. Przypomina ona w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej.
Obiekt jest wpisany na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Łukasz Pabich – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pracę doktorską obronił na Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Dziale Historii Muzeum Częstochowskiego.
Autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych – artykułów i książek.

Wystawę będzie można obejrzeć tutaj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Częstochowa: FOTOGRAFIE WITKACEGO – DZIŚ WIRTUALNY WERNISAŻ
Następny artykułNiewydolność serca – sprawdź, czy może dotyczyć Ciebie!