A A+ A++

Więcej czasu na przekazanie zaliczek na PIT

Kto może skorzystać? Płatnicy (zakłady pracy) wypłacający wynagrodzenia:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego;
  • z umów zlecenia i umów o dzieło;
  • z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych

Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy, że firma poniosła negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu pandemii.

Gdzie składać wniosek? Nie trzeba składać w tym celu żadnych wniosków.

Sposób realizacji. Zaliczki na PIT pobrane w marcu i kwietniu od wynagrodzeń pracowników i osób zatrudnianych na podstawie innych stosunków prawnych, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja br., można wpłacić do 1 czerwca 2020 r.

Rezygnacja z zaliczek uproszczonych

Kto może skorzystać? Podatnicy PIT prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i podatnicy CIT.

Jakie warunki trzeba spełnić? Przychód za zeszły rok (wraz z kwotą należnego VAT) nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro (dla 2020 r. jest to 8 747 000 zł), a przy tym podatnik doświadczył negatywnych skutków pandemii koronawirusa. 

Gdzie składać wniosek? Podatnicy będą musieli poinformować skarbówkę z zeznaniu rocznym za 2020 r., że zdecydowali się na takie rozwiązanie.

Sposób realizacji. W trakcie roku podatkowego można zrezygnować z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. W takie sytuacji od następnego miesiąca do końca roku zaliczki należne oblicza się na zasadach ogólnych.

zobacz także:

Wsteczne rozliczanie strat podatkowych

Kto może skorzystać? Podatnicy PIT prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT.

Jakie warunki trzeba spełnić? Z powodu COVID-19 ponieść stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2020 r. (w przypadku PIT) albo w 2020 lub 2021 r. (w przypadku CIT) oraz uzyskać w danym roku przychody o co najmniej 50 proc. niższe od łącznych przychodów za rok poprzedni.

Gdzie składać wniosek? Niezbędna jest korekta zeznania za 2019 r. (w przypadku PIT) lub za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy, w którym poniesiono stratę z powodu COVID-19 (w przypadku CIT). Należy ją złożyć w urzędzie skarbowym.

Sposób realizacji.

PIT: Można jednorazowo obniżyć o wysokość straty poniesionej w 2020 r. (lecz nie więcej niż o 5 mln zł) odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r.
CIT: Można jednorazowo obniżyć o wysokość poniesionej straty (lecz nie więcej niż o 5 mln zł) dochód uzyskany w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy, w którym poniesiono stratę.

Przesunięcie terminu zapłacenia podatku od przychodów z budynków

Kto może skorzystać? Podatnicy PIT lub CIT płacący podatek od przychodów z budynków, tj. właściciele budynków oddanych w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Jakie warunki trzeba spełnić? Łącznie z powodu COVID-19 ponieść w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne oraz uzyskać przychody (z całej działalności) niższe o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku podatkowego. W przypadku podatnika, który rozpoczął działalność dopiero w 2019 r, bierze się pod uwagę średnie przychody z tego roku.

Uwaga! Warunku dotyczącego uzyskania przychodów niższych o 50 proc. nie stosuje się do podatników, którzy:

  1. stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów;
  2. rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów;
  3. rozpoczęli działalność w 2020 r.

Gdzie składać wniosek? Nie trzeba składać żadnych wniosków.

Sposób realizacji. Podatek od przychodów z budynków za marzec, kwiecień i maj można wpłacić do 20 lipca br. zamiast odpowiednio do: 20 kwietnia, 20 maja, 20 czerwca br.).

zobacz także:

Ulga IP Box w trakcie roku podatkowego

Kto może skorzystać? Podatnicy PIT lub CIT (w tym podatnicy CIT o przesuniętym roku podatkowym), osiągający w 2020 r. kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Jakie warunki trzeba spełnić? Osiągać w 2020 r. dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Podatnik powinien posiadać kwalifikowanego prawa własności intelektualnej lub perspektywę jego uzyskania. W przeciwnym razie musi złożyć – w terminie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, za który zastosował stawkę proc. – wniosek lub zgłoszenie do stosownego organu o uzyskanie takiego prawa ochronnego.

Gdzie składać wniosek? Skorzystanie z tego rozwiązania wykazuje się w zeznaniu rocznym po zakończeniu roku podatkowego.

Sposób realizacji. Można stosować preferencyjną 5-procentową stawkę podatku już podczas zapłaty miesięcznych zaliczek, a nie dopiero w zeznaniu rocznym. Pierwszą zaliczkę oblicza się od sumy kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych od 1 marca 2020 r., z zastosowaniem stawki 5 proc. Zaliczki za kolejne miesiące albo kwartały oblicza się jako różnicę między podatkiem obliczonym z zastosowaniem stawki 5 proc. od sumy kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych od 1 marca 2020 r., a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące albo kwartały obliczonych od tych dochodów.

Odliczenie kosztów B+R w trakcie roku podatkowego

Kto może skorzystać? Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT (w tym podatnicy o przesuniętym roku podatkowym).

Jakie warunki trzeba spełnić? Ponieść w 2020 r. koszty kwalifikowane na działalność B+R, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. Limity odliczeń kosztów kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorcy oraz obostrzenia w zakresie pomocy de minimis nadal obowiązują.

Gdzie składać wniosek? Nie trzeba składać wniosku – po prostu przez ob … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​UE: Grupa “oszczędnych” przedstawiła własny plan wsparcia gospodarki
Następny artykułPark Etnograficzny w Tokarni zaprasza na zwiedzanie