A A+ A++

W polskich szkołach znalazło się blisko 200 tys. ukraińskich uczniów. Pół miliona uczniów ukraińskich przebywających w naszym kraju uczy się zdalnie.

Fot. CEO.ORG

Zasady przyjmowania do polskich placówek edukacyjnych i zasady ich oceniania określił minister edukacji. 11 sierpnia 2022 r. wydał odpowiednie rozporządzenie dotyczące organizacji kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą będących obywatelami Ukrainy.

Oddziały przygotowawcze nadal możliwe

Znowelizowane rozporządzenie utrzymuje w mocy dotychczasowe rozwiązania dające placówkom wychowawczo-edukacyjnym możliwość m.in.:

– tworzenia dla nich 25-osobowych oddziałów przygotowawczych (w ub. roku było ich jednak niewiele, w całym kraju 125);
– przyjmowania dzieci ukraińskich do oddziałów przedszkolnych i klas I-III szkoły podstawowej, a także do oddziałów integracyjnych lub specjalnych i na zajęcia świetlicowe poprzez zwiększenie ich liczebności;
– organizowania dodatkowych zajęć z języka polskiego, które mają odbywać się w minimalnym wymiarze 6 godzin tygodniowo i mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach do 15 uczniów;
– przyjmowania niepełnosprawnych dzieci lub uczniów do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych na podstawie oświadczenia rodzica lub osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem;
– zatrudniania w publicznych placówkach oświatowych i wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych osób, które nie są nauczycielami;
– powoływania do składu zespołu egzaminacyjnego sprawdzającego prace egzaminacyjne obywateli Ukrainy. Osoby te będą obowiązane odbyć szkolenie dla egzaminatorów.

Zasady oceniania i egzaminowania

Rozporządzenie określa też zasady oceniania uczniów uczęszczających do oddziałów przygotowawczych w roku szkolnym 2022/2023, którzy nie będą klasyfikowani ani na półrocze, ani na koniec roku. Tak jak w roku minionym, nie otrzymają świadectwa szkolnego, tylko zaświadczenie potwierdzające naukę w oddziale. Reguluje też zasady oceniania i wydawania świadectw dla uczniów uczęszczających wraz z dziećmi polskimi do klas lekcyjnych.

Przewiduje na przykład, że w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ucznia będącego obywatelem Ukrainy, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika, będzie wstawiana pozioma kreska.

W przypadku ucznia, który w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy VIII, w arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: przyroda i technika, będzie wstawiana pozioma kreska. W przypadku nieuzyskania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, uczeń będzie powtarzał klasę VIII i przystępował ponownie do egzaminu ósmoklasisty.

Dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej oraz ostatnich klas liceum, a także uczniów szkół artystycznych realizujących kształcenie w zakresie szkoły podstawowej i liceum, przewiduje się egzamin, tak jak w przypadku uczniów polskich. Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej, ostatnich klas liceów ogólnokształcących (i szkół artystycznych), którzy rozpoczną naukę po 30 września, a także uczniowie, którzy rozpoczną naukę w szkole branżowej I stopnia lub technikum po 15 września i będą chcieli przystąpić do egzaminu zawodowego, będą musieli złożyć deklarację w sprawie egzaminu do 15 marca 2023 r.

Dyrektorzy poszczególnych placówek będą zobowiązani do złożenia do 22 marca 2023 r. stosownej informacji (wykaz tych uczniów) do okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Większość uczyła się zdalnie

W polskich szkołach w minionym roku szkolnym było ponad 192 tys. ukraińskich uczniów. Najwięcej na Mazowszu – 35 tys., na Śląsku – 21 tys., na Dolnym Śląsku – prawie 20 tys. Znaczna większość – bo 140 tys. – została przyjęta do szkół podstawowych. Ponad 36 tys. do przedszkoli i 12 tys. do szkół średnich.

Aż 540 tys. Ukraińców w wieku szkolnym, którzy przebywają w Polsce, wybrało naukę w rodzimym systemie online.

Wszyscy mieli możliwość kontynuowania nauki w formie zdalnej. Polskie ministerstwo zapewnia też, że uczniowie, którzy wybiorą naukę w formie stacjonarnej w Polsce, otrzymają odpowiednie wsparcie.

Zgodnie z wiosennymi szacunkami Ministerstwa Edukacji i Nauki od września ukraińskich uczniów może być więcej niż w poprzednim roku szkolnym, nawet 400 tys.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMasi wkrótce powróci do pracy przy sportach motorowych?
Następny artykułPokazali dlaczego są liderami. W tej parze już pozamiatane