Wiadomości
2020.10.14 18:08
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi wezwało ambasadora Ukrainy Ihora Kyzymę, któremu wręczono notę protestacyjną – poinformowało dziś biuro prasowe MSZ.
– Strona białoruska wyraża zaniepokojenie przyjęciem przez prezydenta Ukrainy dekretu „O niektórych środkach na rzecz przyciągania przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów będących obywatelami Republiki Białoruś”, który wbrew powszechnie przyjętym normom prawnym obejmuje wyłącznie obywateli sąsiedniego państwa – napisało w nocie białoruskie MSZ.
MSZ uznało, że dekretu tego nie można traktować inaczej niż otwarcie nieprzyjaznego i dyskryminacyjnego kroku strony ukraińskiej, „graniczącego z ingerencją w wewnętrzne sprawy Białorusi”.
Zgodnie z dekretem ukraiński rząd przedłuży do 180 dni okres czasowego pobytu na Ukrainie białoruskich przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których „imigracja odpowiada interesom Ukrainy”, i członków ich rodzin.
2020.10.05 11:19
Rząd ma też m.in. stworzyć program pilotażowy upraszczający procedury otrzymania przez takie osoby prawa tymczasowego pobytu, a także „zoptymalizować” tryb otrzymania zezwoleń na pracę.
– Dokument będzie sprzyjać rozwojowi inwestycyjnego potencjału Ukrainy i przyciągnięciu wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT i innowatorów – napisano w niedzielę na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.
W połowie sierpnia ukraiński wicepremier ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował, że rząd umożliwił imigrację na Ukrainę pięciu tysięcy białoruskich specjalistów IT, którzy mogą otrzymać pozwolenie na pobyt i pracę na Ukrainie na 10 lat. Białorusini mogą wyjeżdżać na Ukrainę na podstawie samego tylko dowodu osobistego.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia, które oficjalnie wygrał Alaksandr Łukaszenka, 2,5 tys. białoruskich przedstawicieli branży IT wystosowało wspólny list, w którym skarżą się na warunki pracy w związku z obecną sytuacją w tym kraju. Prognozują też masowy odpływ fachowców za granicę, otwarcie biur w sąsiednich krajach, zwolnienie tempa wzrostu sektora IT na Białorusi, zmniejszenie inwestycji w białoruskie firmy z tej dziedziny i spadek wpływów z podatków.
Z kolei poseł Michał Szczerba poinformował dziś, że już od połowy listopada Białorusini będą mogli legalnie pracować w Polsce także na podstawie wizy humanitarnej – wydawanej m.in. uchodźcom politycznym.
42 minuty
pj/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS