A A+ A++

Po wtorkowej awarii w zakładach azotowych w Równem na zachodzie Ukrainy prowadzony jest całodobowy monitoring jakości powietrza – podały w środę ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Zapewniły, że nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Biuro prasowe przedsiębiorstwa RiwneAzot poinformowało we wtorek, że doszło do rozhermetyzowania się rurociągu w zakładzie produkującym kwas azotowy. “Wskutek nadzwyczajnej sytuacji doszło do jednorazowego wycieku gazów nitrozowych w nieznacznej ilości na terytorium zakładów” – przekazano.

Wskutek zdarzenia nikt nie zginął ani nie został ranny – zapewniono. Na zdjęciach z Równego widać było nad miastem rudą chmurę.

Nic się nie stało

W środę rano państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych podała, że prowadzony jest całodobowy monitoring jakości powietrza w otoczeniu. “Według stanu z godz. 6 21 lipca żadnego zagrożenia dla mieszkańców i środowiska nie ma” – uspokojono. Służby przekazały, że koncentracja gazu w powietrzu po wycieku jest pięciokrotnie niższa od poziomu uznawanego za niebezpieczny dla człowieka.

Również lokalne służby sanitarne zapewniają, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza po awarii są w normie. Zaznaczono przy tym, że “warto” zostać w domach i nie otwierać okien, dopóki sytuacja się “nie unormuje”.

W okolicach zakładów pobierane są próbki gruntu do analizy.

Oksana Mysina, wykładowczyni na katedrze chemii i fizyki, podkreśliła w rozmowie z telewizją Suspilne, że wyciek gazów może doprowadzić do kwaśnych deszczów, które wpłyną na roślinność. Do wpływu na ludzki organizm potrzebna jest duża koncentracja gazów – zaznaczyła. Ekspertka nie jest gotowa, by mówić o skutkach tej sytuacji, ponieważ nie posiada danych dotyczących wielkości wycieków – pisze portal Suspilne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDryfował na materacu w Krynicy Morskiej. Nie mógł o własnych siłach wrócić na ląd
Następny artykułMieszkaniec Opola – jakimi nieruchomościami jest zainteresowany?