A A+ A++

Z perspektywy dzisiejszych wydarzeń i agresji Rosji na Ukrainę wydawać się to może dziwne, ale 20 lat temu Ukraina zwróciła się z wnioskiem o organizację Euro 2012 do… Rosji. Ta odmówiła. Wkrótce przekonała się, że organizacja turnieju z Polską przesuwa Ukrainę mocno w sferę wpływów zachodnich i wyrywa z rąk post-radzieckich i rosyjskich.

Jarosław Kaczyński wzywa do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie, Unia Europejska ten bojkot wspiera, a rosyjski przywódca Władimir Putin uważa, że takie traktowanie Ukrainy jest karygodne i stanowi mieszanie polityki ze sportem. Alternatywna wizja historii? Ależ skąd, to prawdziwe wydarzenia z poprzedzającej tamten turniej wiosny 2012 roku, gdy władze ukraińskie aresztowały i uwięziły byłą premier Julię Tymoszenko (straciła gabinet w 2010 roku). 

To zresztą nie była jedyna sytuacja wokół tamtego Euro, którą z dzisiejszej perspektywy trudno jest zrozumieć. Weźmy chociażby fakt, że gdy na Ukrainie zrodził się pomysł zorganizowanie pierwszej w dziejach dużej imprezy piłkarskiej za dawną “żelazną kurtyną” i w krajach dawnego bloku wschodniego, z ideą ta zwróciła się ona do… Rosji. Do dzisiaj nie jest jasne, którzy dokładnie oligarchowie z Ukrainy stali za tą koncepcją. Najwięcej wskazuje na Hryhorija Surkisa, który walczył o pozostanie u władz ukraińskiego futbolu, którym kierował od 2000 roku, walczył z ówczesną opozycją. Związany z Dynamem Kijów Surkis skutecznie lobbował za tym turniejem, który stanowił absolutny przełom mentalny w światowej piłce nożnej.

Dotąd nie uważano bowiem w UEFA czy FIFA, aby kraje zza “żelaznej kurtyny” były w stanie zorganizować taki turniej. To już prędzej ktoś z Afryki czy Ameryki Łacińskiej, ale cała wschodnia Europa pozbawiona była infrastruktury i zaplecza – gdy Lazio Rzym przyjechało np. do Polski na mecz z Wisłą Kraków w marcu 2003 roku, starcie trzeba było odwołać z powodu błotnistej murawy.

Euro 2012 w Ukrainie i Rosji?

Ukraina początkowo wsparcia szukała właśnie w Rosji, z którą w radzieckich latach przeprowadzała turniej piłkarski igrzysk olimpijskich w 1980 roku (na stadionach Moskwy, Leningradu, Kijowa i Mińska triumfowała wówczas Czechosłowacja). Tym razem Rosja odmówiła. Uznała ukraiński pomysł za niedorzeczny, a nade wszystko – za nie swój. Ponadto Rosja miała na głowie organizację zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku, które miały być pokazem możliwości organizacyjnych i potęgi putinowskiej Rosji.

Drugim wyborem Ukraińców do organizacji Euro 2012 była Polska. Pierwsze rozmowy na ten temat miały miejsce we Lwowie w 2003 r. podczas ceremonii nadania Kazimierzowi Górskiemu statusu członka honorowego Lwowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Polska była wtedy krajem, który rozglądał się za możliwością sprowadzenia do siebie jakiejś dużej imprezy – autorstwo pierwszej takiej koncep … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDominika Kulczyk kupiła paryski dom Marii Skłodowskiej-Curie. Oto na co go przeznaczy
Następny artykułKomu przysługuje dodatek mieszkaniowy i ile?