A A+ A++

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i wspólnot protestanckich na Ukrainie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy w takim formacie miały miejsce po raz pierwszy. Obok złożenia sobie życzeń świątecznych podjęto też ważne tematy, wśród nich możliwy pobór księży do wojska.

Krzysztof Dudek SJ – Watykan

„Podkreśliliśmy, że jeśli zmobilizowani zostaną proboszczowie lub osoby odpowiedzialne za sektor humanitarny, w tym za Caritas i wszystkie jej oddziały, spowoduje to duże problemy” – mówił po spotkaniu biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. Jak informuje strona Kościoła katolickiego na Ukrainie, omówiono też wyzwania związane z posługą duszpasterską kapelanów. Dotknięto m.in. kwestii nostryfikacji dyplomów wyższych seminariów duchownych i uniwersytetów katolickich.

Prezydent Ukrainy życzył nade wszystko zwycięstwa w wojnie przeciwko rosyjskim okupantom. „Ono z pewnością nadejdzie dzięki naszym żołnierzom, narodowi i waszym szczerym modlitwom” – mówił Wołodymyr Zełenski. Jak podkreślał, to ważne, że ludzie mogą przyjść do księży, porozmawiać i pomodlić się z nimi. W sposób szczególny dziękował za posługę kapelanów wojskowych. „Dzięki wam nasi chłopcy i dziewczęta na froncie mają możliwość komunikowania się i odczuwania wsparcia z waszej strony” – zaznaczał prezydent Ukrainy. Zachęcał ponadto do współpracy między Kościołami nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą, przypominając, że wspólnoty kościelne mają ważny wpływ na społeczeństwa.

Z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego na spotkaniu byli obecni: bp Paweł Honczaruk z diecezji charkowsko-zaporoskiej, bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji odesko-symferopolskiej, bp Leon Dubrawski z diecezji kamienieckiej, bp Mykoła Petro Łuczok z diecezji mukaczewskiej, bp Witalij Krywicki z diecezji kijowsko-żytomierskiej oraz przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy, biskup łucki Witalij Skomarowski.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParafia katolicka w Gazie: dotychczas zabito 31 chrześcijan
Następny artykułKultowe w Centrum: Tramwaj zwany pożądaniem