A A+ A++

Śmierć szer. Mateusza Sitka (†21 l.) wstrząsnęła Polską. Młody żołnierz został brutalnie ugodzony nożem przez imigranta na granicy polsko-białoruskiej. Po ponad tygodniu walki o życie, tragiczne wieści obiegły kraj – żołnierza nie udało się uratować. Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok zmarłego szeregowego.

Tragedia miała miejsce 28 maja w okolicy Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie), na granicy z Białorusią. Podczas szturmu imigrantów na zaporę, poważnie ranny został żołnierz Pierwszej Brygady Pancernej. Gdy szeregowy Mateusz Sitek próbował zablokować wyłom w zaporze, został zaatakowany przez jednego z migrantów, który przełożył rękę przez płot i ugodził go nożem w okolicę klatki piersiowej. Nóż utkwił w ciele żołnierza.

Atak na granicy polsko-białoruskiej

Na pomoc ruszyli pogranicznicy, którzy zostali obrzuceni kamieniami przez imigrantów. Szeregowy Sitek został natychmiast przetransportowany do szpitala w Hajnówce, a następnie do wojskowej placówki na ul. Szaserów w Warszawie.

Początkowe informacje mówiły o poważnym stanie zdrowia młodego żołnierza, ale opinia publiczna nie spodziewała się najgorszego. Jednakże 6 czerwca pojawiły się informacje o śmierci klinicznej żołnierza i czuwającej przy nim rodzinie. Kilka godzin później szeregowy Mateusz Sitek zmarł w warszawskim szpitalu.

7 czerwca w Zakładzie Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się sekcja zwłok żołnierza 1 Brygady. Prokuratura Okręgowa w Warszawie ujawniła wyniki:

Mateusz sitek nie żyje. Wyniki sekcji zwłok

„W wyniku obrazu sekcyjnego, po zapoznaniu się ze zgromadzoną dokumentacją przekazaną biegłym, biegli ustalili, że do zgonu szeregowego Mateusza Sitka doszło w następstwie doznanej rany kłutej klatki piersiowej z uszkodzeniem płuca lewego oraz niedokrwienno-niedotlenieniowym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego” – przekazał prok. Piotr Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dodano, że w sprawie zaplanowano jeszcze uzyskanie badań ze szpitala w Hajnówce, które przeprowadzono bezpośrednio po pierwszej operacji. Zaplanowano również uzyskanie opinii lekarskiej w oparciu o całokształt dokumentacji medycznej oraz badania sekcyjne. „Planujemy, iż uzyskamy tę opinię do końca czerwca” – poinformował prok. Skiba.

Śmierć szer. Mateusza Sitka jest ogromną tragedią przede wszystkim dla jego rodziny, przyjaciół oraz całego kraju. Żołnierz, który oddał życie, broniąc granicy, zostanie zapamiętany także jako jako bohater. Jego poświęcenie i służba dla ojczyzny będą zawsze w sercach Polaków.

Źródło:

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ ТЦК їхати не треба. Уряд дозволив чоловікам за кордоном ставати на облік в консульствах
Następny artykuł7 czerwca 2014 roku zmarła Anna Teresa Tymieniecka