A A+ A++

UE/ Dziewięć krajów wezwało KE do ustalenia daty zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

10.03.2021r. 15:48

Dziewięć krajów UE wezwało w środę Komisję Europejską do ustalenia konkretnej daty, po której sprzedaż samochodów z silnikami spalinowymi na terytorium Wspólnoty będzie zakazana. Ma to przyspieszyć proces przestawiania się przemysłu motoryzacyjnego na samochody z napędem elektrycznym.
“Producenci samochodów coraz częściej inwestują w rozwój i produkcję pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych, ale proces przejścia wymaga przyspieszenia. Abyśmy mogli zrealizować nasze krótko- i długoterminowe ambicje klimatyczne oraz zapewnić transformację w kierunku zrównoważonego sektora transportu, musimy dawać (…) wyraźne sygnały producentom, właścicielom flot i konsumentom. Dlatego ważnym zadaniem dla nas jako prawodawców jest zachęcanie producentów do udostępniania na rynku pojazdów o zerowej emisji” – czytamy w liście do Komisji, który na swojej stronie internetowej opublikowało stałe przedstawicielstwo Holandii przy UE. Oprócz tego kraju pod inicjatywą podpisały się też Austria, Belgia, Dania, Grecja, Malta, Irlandia, Litwa i Luksemburg.

“Aby osiągnąć ten cel, my – podpisane poniżej państwa członkowskie – liczymy na ustalenie ambitnych i opłacalnych ram, które (…) będą wspierać przyspieszone przejście na pojazdy bezemisyjne. (…) Zachęcamy Komisję Europejską do przedstawienia oceny i konkretnej propozycji daty zaprzestania sprzedaży (nowych samochodów osobowych i dostawczych) z silnikami benzynowymi i Diesla” – piszą autorzy pomysłu.

Apelują też do KE o opracowanie regulacji ułatwiających zieloną transformację – zarówno na szczeblu UE, jak i w poszczególnych krajach członkowskich.

“Potrzebujemy przejrzystych ram prawnych na szczeblu UE, które umożliwią państwom członkowskim podjęcie działań na szczeblu krajowym w celu zachęcenia do wczesnego wycofywania nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami benzynowymi i wysokoprężnych” – podkreślają.

Postulują też rozbudowę “infrastruktury dla bezemisyjnej mobilności”.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaka przyszłość Europy – szefowie unijnych instytucji zapraszają do debat
Następny artykułNiepożądane odczyny poszczepienne. Który preparat powoduje ich najwięcej?