A A+ A++

Wywóz z kraju ponad tysiąca szczepionek przeciw HPV wpisanych na wydaną przez ministra zdrowia listę leków zagrożonych brakiem dostępności udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi. Wiozący leki kierowca został ukarany 5 tys. zł mandatu.

Do zatrzymania auta przystosowanego do przewozu produktów farmaceutycznych doszło podczas prowadzonej przez łódzką KAS kontroli drogowej przewozu towarów objętych monitorowaniem (SENT).

– Analiza przekazanej przez przewoźnika specyfikacji przewożonych leków wykazała, że w transporcie jadącym do Niemiec mogą znajdować się produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności na terytorium Polski. Wywóz tego typu produktów farmaceutycznych jest uzależniony od zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) i co do zasady niedozwolony – wyjaśniła rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Majchrzak w komunikacie przekazanym PAP w poniedziałek.

Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi nie mogli dokonać rewizji na miejscu z uwagi na specyficzne wymagania dotyczące przechowywania leków. Zadecydowali o konwojowaniu pojazdu do wyznaczonej przez GIF hurtowni farmaceutycznej w Radomsku i kontynuowaniu tam swoich czynności.

W trakcie kontroli wykryli 1076 opakowań szczepionek na HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, wymienionych w obwieszczeniu ministra zdrowia z 23 maja 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kierowca nie miał wymaganego w takim przypadku zgłoszenia SENT, za co został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi. Zakwestionowane leki przekazano do dyspozycji GIF, umieszczając je w wyznaczonej hurtowni farmaceutycznej.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamolot trafiony piorunem. W sieci pojawiło się zdjęcie