A A+ A++

Chińscy kosmonauci – Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo, powrócili z przestrzeni kosmicznej 17 września o godz. 13:34 czasu lokalnego (7:34 w Polsce), lądując na pustyni Gobi w północnej części Chin. Zwieńczenie ich misji nastąpiło po 90 dniach spędzonych na powstającej stacji kosmicznej Tiangong (w tłum. na polski – „Niebiański pałac”). Relację z lądowania i podjęcia trzech “tajkonautów” z miejsca przyziemienia wyemitowała tego samego dnia (w piątek) chińska państwowa telewizja CCTV.

Powrót załogi zapewniła kapsuła misji Shenzhou 12, która obsłużyła wcześniej też jej start. Bezpieczne przyziemienie odbyło się z wykorzystaniem spadochronu głównego o powierzchni 1200 m kw. – jego czasza została rozłożona około 10 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Lądowanie nastąpiło w czasie i na obszarze wskazanym w uprzedniej notyfikacji o zamknięciu przestrzeni powietrznej, wydanej na początku tygodnia. Naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze sprawnie zlokalizowały i zabezpieczyły kapsułę po przyziemieniu.

Wkrótce potem centrum kontroli chińskich lotów kosmicznych w Pekinie ogłosiło, że misja Shenzhou-12 zakończyła się „całkowitym sukcesem”. Była to pierwsza wyprawa załogowa z Chin od 2016 roku i pierwszy z czterech transportów z ludźmi na pokładzie w kierunku powstającej chińskiej stacji kosmicznej, jakie przewidziano w planie realizacji na lata 2021-2022.

Dotychczasowa obsada przebywała w części mieszkalnej przyszłej stacji, module Tianhe (tłum. „Harmonia niebios”). W ciągu trzymiesięcznego pobytu w kosmosie przygotowywali zalążek stacji Tiangong na przybycie kolejnych chińskich kosmonautów.

Następna załogowa misja kosmiczna z Chin – Shenzhou 13, ma dojść do skutku już w październiku i trwać aż sześć miesięcy. Jak do tej pory, władze nie ogłosiły jednak dokładnej daty lotu, ani nazwisk uczestników tej misji. Zanim ona nastąpi, Chiny zamierzają jeszcze wysłać w kierunku Tianhe samodzielny, bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou-3 z zaopatrzeniem dla następnych kosmonautów.

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona jeszcze w 2022 roku.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZombi | spektakl
Następny artykułI prezes SN Małgorzata Manowska apeluje do PiS o „pilne podjęcie działań”