A A+ A++

Gdynia w Hackathonie dla Miast // mat. prasowe

20.11.2020 r.

Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z GovTech Polska, wychodząc naprzeciw wyzwaniom samorządów w dobie pandemii COVID-19, zorganizował „Hackathon dla Miast”, w którym programiści z całej Polski pomogą wybranym czterem miastom i ich samorządom w walce ze skutkami kryzysu. Podczas piątkowej gali inauguracyjnej wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiedziała między innymi o współpracy samorządów z innowatorami, o tym, jak budować wartościowe rozwiązania dla miast i o przydatnych innowacjach w Gdyni.

 
 
„Hackathon dla Miast” to wydarzenie w ramach GovTech Festival. W tym roku odbywa się online w dniach 20-22 listopada. W piątek, podczas inauguracji wydarzenia, w roli prelegentki wystąpiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

 

„Współpraca samorządów z innowatorami – jak budować wartościowe rozwiązania dla miast”

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała w czasie wystąpienia na Hackathonu dla Miasta

Jak powinna wyglądać współpraca między innowatorami a samorządami? Jakie udane procesy innowacyjne wprowadzono w Gdyni? Na te pytania odpowiedziała między innymi w czasie wystąpienia w „Hackathonie dla Miast” wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała

– Innowacja jest zmianą, która ma sens tylko wtedy, gdy jest robiona w jakimś celu. Musimy wiedzieć po co chcemy wprowadzić taką zmianę i jaki efekt chcemy uzyskać. Nie zawsze musimy wiedzieć, jakim to zrobić narzędziem czy który element nam szwankuje, ale zawsze trzeba wiedzieć, co jest naszym celem. Nie każda innowacja wiąże się z wielkimi rewolucjami technologicznymi. Czasami jakiś drobiazg umożliwia zupełnie inne podejście do znanego od lat procesu i owocuje ogromną zmianą – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

 
Poruszone przez wiceprezydent zagadnienia dotyczyły: 
 

  • Przedstawienia perspektywy miasta na wdrażanie innowacji,
  • Przedstawienia unikalnych zasobów posiadanych przez miasto,
  • Przykładów udanych wdrożeń z obszaru nowych technologii w Gdyni,
  • Największych błędów w rozmowach przedsiębiorców z samorządem.

Wiceprezydent przedstawiła przykłady udanych innowacji zastosowanych w Gdyni, które były możliwe dzięki współpracy miasta z przedsiębiorcami, z firmami i z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym – gdyńskim filarem wspierania przedsiębiorczości:

  • PELIXAR – dron patrolowy w gdyńskim porcie,
  • MASTER TELECOM – urządzenie do automatycznego odpytywania jednostek oświaty o ich parametry (na przykład o liczbę zachorowań),
  • MADKOM EXD SIDAS – aplikacja do zarządzania obiegiem dokumentów, 
  • IVONA SOFTWARE – syntezator mowy, wykorzystywany na przykład w komunikacji miejskiej lub w call center,
  • MPICO SYS – energooszczędny wyświetlacz w PPNT,
  • OMNIOXY – komora hiperbaryczna dla sportowców, używana między innymi przez piłkarzy Arki Gdynia,
  • SELO/WiRan – czujnik jakości powietrza zainstalowany w PPNT,
  • STRUCKVIEW – makieta miasta niezwykle przydatna mieszkańcom, turystom oraz inwestorom,
  • PORTMAN CUSTOM LIGHTS – oświetlenie sceniczne produkowane przez gdyńską firmę,
  • aplikacja firmy POSBIT, dzięki której uzbierano fundusze potrzebne na leczenie małej Tosi, chorej na rdzeniowy zanik mięśni,
  • TOOLPLOOX – Visual Crowd Detector – algorytm pozwalający na wykrycie grupy ludzi, wykorzystywany w monitoringu Straży Miejskiej w czasie lockdownu,
  • drukarki 3D wykorzystane do produkcji elementów do przyłbic, które były potem przekazywane pomorskim szpitalom.

– Nawet najlepsza innowacja może się nie udać, jeżeli nie przygotujemy innych na zmiany. Zanim ją wprowadzimy, musimy przemyśleć wiele procesów społecznych – zarówno ze strony tych, którzy taką innowację przygotowują, tych, którzy będą ją wdrażać oraz jej odbiorców. Miasto nigdy nie zasypia i bardzo szybko się zmienia. Dlatego nieustanna diagnoza, szczera i dogłębna, jest warunkiem tego, aby dobrze stworzona innowacja mogła działać długo i podlegać ciągłym zmianom, które są niezbędne – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Odbiorcami prelekcji wiceprezydent Gdyni byli przede wszystkim programiści, studenci i absolwenci uczelni technicznych, młodzi przedsiębiorcy oraz pracownicy dużych spółek technologicznych.

„Hackathon dla Miast”

Najlepsi programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin opracują rozwiązania czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez miasta: Chełm, Świdnik, Stargard i Zduńską Wolę. Wszystko po to, aby lepiej przygotować tamtejsze samorządy na sytuacje kryzysowe.
 
Zwycięskie zespoły programistów otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 120 000 złotych, sponsorowane przez GovTech Polska, oraz możliwość przetestowania pomysłów w samorządach przy wsparciu merytorycznym Polskiego Funduszu Rozwoju.

Partnerzy projektu

 
„Hackathon dla Miast” to kolejne wydarzenie w ramach cyklu cyfrowych inicjatyw – GovTech Festival. Przez cały listopad w ramach festiwalu organizowane będą webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją oraz digitalizacją.

Organizatorami wydarzenia są: GovTech Polska i Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

[embedded content]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOWIAT IŁAWSKI || Nadal więcej zakażeń niż wyzdrowień
Następny artykułWymagający projekt budżetu gotowy