A A+ A++

fot. Szkoła

Wybór przyszłego zawodu to zadanie niełatwe. Wiele osób męczy się, wykonując zawody, które zupełnie do nich nie pasują. Przez to nie wykorzystują swojego potencjału, nie rozwijają się i nie odczuwają satysfakcji. 1 lutego 2023 roku uczniowie  klasy Vc Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu, realizując projekt Dni  Kariery, wybrali się wraz z opiekunkami – paniami Dorotą Wyrzykowską oraz Alicją Mielnik do Muzeum Piastów Śląskich, by zapoznać się z tajnikami pracy muzealnika, które zgodziła się nam wyjawić pani kustosz Małgorzata Młynarska.  


Uczniowie dowiedzieli się, jakie studia należy ukończyć, aby móc podjąć pracę muzealnika oraz jakie obowiązki na nim ciążą.  Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat zadań kustosza, wśród których znajdują się  katalogowanie i opisywanie dzieł trafiających do muzeum, uzupełnianie ksiąg inwentarzowych, a także  zakup eksponatów na aukcjach, ich ekspozycja, dbałość o ich odpowiednie przechowywanie i zlecanie konserwacji. Na własne oczy mogliśmy obejrzeć najstarsze księgi inwentarzowe, które znajdują się w brzeskim muzeum.

Następnie pani kustosz Małgorzata Młynarska przeprowadziła niezwykle interesującą lekcję poświęconą rękopisom i starodrukom, które mogliśmy z bliska obejrzeć. Podziwialiśmy przepiękne ilustracje, miniatury i inicjały znajdujące się w księgach rękopiśmiennych zebranych w muzeum. Średniowieczne księgi, pisane ręcznie na pergaminie,  ozdobione płatkami złota i zdobieniami w kolorze niebieskim i czerwonym, we wspaniałej okładce powleczonej skórą, pomimo że liczą 600 lat, prezentowały się okazale. Obok rękopisów mieliśmy okazję obejrzeć najstarsze starodruki – powstałe niedługo po wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Pani kustosz pokazała nam podręczniki z Biblioteki Piastowskiej, z których uczyli się książęta. Książka z łańcuchem, zamknięcia z kłódkami (by nie wyciąć wnętrza) – oto przykłady zabezpieczeń, jakie stosowali książęta, by uchronić się przed złodziejami. Księgi były w tamtych czasach bardzo drogie, dlatego pilnowano ich jak najcenniejszego skarbu. Uwagę dziewcząt przykuł przepiękny pozłacany pamiętnik w oprawie z jedwabiu.  Oprócz zabytków piśmiennictwa przyglądaliśmy się również ciekawym przedmiotom z życia codziennego mieszkańców. Wielki zachwyt wzbudziło żelazko z duszą z XVIII wieku. Mieliśmy okazję obejrzeć również  książęce nakrycie głowy, porcelanową spłuczkę z warsztatu brzeskiego rzemieślnika, drewniane łyżki, miskę  i wieszaki z napisami oraz średniowieczną tykwę na wodę. Oglądając rękopisy i sprzęty domowego użytku, nie sposób było nie pomyśleć o dawnych mieszkańcach Brzegu, którzy z nich korzystali. Na zakończenie lekcji czekała na uczniów przygotowana przez panią kustosz niespodzianka,  Gęsim piórem na papierze czerpanym  wykonali oni własnoręcznie inicjały, które na pamiątkę zabrali do domu. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie sal zamkowych, by obejrzeć  wystawy „Sztuka śląska XV–XVIII wieku”, „Malowane dzieje Polski”, „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”, „Kresy. Ocalone wspomnienia” czy najnowszą  „Husaria i broń wschodnia”. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego, by podziwiać malarstwo iluzjonistyczne Jana Kubena oraz zobaczyć brzeska pietę. Nasza wychowawczyni opowiedziała nam historię tej wspaniałej rzeźby, odnalezionej przypadkowo podczas remontu kościoła.

Lekcja muzealna z panią kustosz Małgorzatą Młynarską bardzo nam się spodobała. Bawiliśmy się świetnie, uzupełniając naszą wiedzę historyczną. Poznaliśmy szczegóły pracy muzealnika, ale przede wszystkim na własnej skórze mogliśmy się przekonać, jak ogromną wiedzę posiada i jak interesująco potrafi ją zaprezentować. Pani Małgorzato, dziękujemy za informacje o zawodzie muzealnika, za prezentacje, za ciekawostki i cierpliwość do słuchaczy, którzy spotkanie ze wspaniałą panią kustosz zapamiętają z pewnością na długo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKadra Probierza poznała rywali w el. MME. Łatwo nie będzie
Następny artykułW Zielonej Górze działa eUrząd. W urzędzie miasta załatwimy sprawy bez wychodzenia z domu