A A+ A++

Śląskie uczelnie zamknęły pierwszy etap rekrutacji na studia. Choć został on nieco skomplikowany przez pandemię, nie wpłynęła ona na spadek zainteresowania studiami. Przeciwnie, na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Śląskim kandydaci dokonali 19 556 rejestracji, czyli o 1111 więcej niż w analogicznym momencie rekrutacji rok temu.

W sumie na UŚ próbuje się dostać 14 046 kandydatów – niektórzy aplikują na więcej niż jeden kierunek, a jest w czym wybierać.

W naborze podstawowym dostępnych było 112 programów rekrutacyjnych na studiach pierwszego stopnia oraz 17 na studiach jednolitych magisterskich.

– Wśród najchętniej wybieranych kierunków znajdują się: psychologia, na którą zarejestrowało się 1488 osób, prawo, na które zarejestrowało się 1347 osób, oraz filologia angielska, w przypadku której na wszystkie oferowane specjalności zarejestrowało się łącznie 2471 osób – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ.

Architektura informacji czy architektura wnętrz?

Najtrudniej było się jednak dostać na zupełnie inne kierunki. Najbardziej obleganymi kierunkami na UŚ okazały się psychologia oraz realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, gdzie o jedno miejsce rywalizowało ponad 12 osób. Hitem jest także filologia angielska, zwłaszcza trzy najpopularniejsze specjalności: tłumaczeniowa z językiem koreańskim (10 kandydatów na miejsce), kultura-media-translacja oraz język biznesu (po 9 osób na miejsce). Dalej w kolejności jest reżyseria z 8 kandydatami na miejsce.

– Wśród nowości edukacyjnych oferowanych w tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem  cieszy się kierunek architektura informacji – mówi Szymik-Kozaczko.

Na jedno miejsce próbuje się tutaj dostać ponad 4 kandydatów. Aktualnie na UŚ ogłaszane są stopniowo listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, którzy muszą potwierdzić chęć nauki, składając wymagane dokumenty w dziekanatach.

Na Politechnice Śląskiej architektura i informatyka

– Na Politechnice Śląskiej rozkład zainteresowania kierunkami jest taki sam jak w zeszłym roku. W rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia na podium nadal znajdują się informatyka, automatyka i robotyka oraz architektura, w tym architektura wnętrz – mówi Jadwiga Witek, rzeczniczka PŚ.

Następne pod względem popularności są budownictwo, transport i logistyka.

Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta

Od ostatniego dnia sierpnia na Politechnice Śląskiej trwa druga tura kwalifikacji w pierwszym naborze, która zakończy się 8 września. 9 września rozpocznie się drugi nabór na kierunki dysponujące wolnymi miejscami. – W Śląskim Uniwersytecie Medycznym przyszli studenci najchętniej wybierali kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmaceutyczny, ratownictwo medyczne, a także studia pielęgniarskie i położnicze – mówi Patrycja Matusińska z biura prasowego SUM.

Dodaje, że w dalszym ciągu istnieje możliwość aplikowania na kierunki stacjonarne takie jak analityka medyczna, dietetyka, zdrowie publiczne czy zarządzanie ryzykiem zdrowotnym oraz na niestacjonarną fizjoterapię.

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w tym roku zamknęła pierwszy etap rekrutacji już na początku lipca. Do egzaminu przystąpiło 375 osób, które ubiegały się o 38 miejsc na Wydziale Artystycznym (kierunek grafika i malarstwo – studia pięcioletnie) oraz o 78 miejsc na Wydziale Projektowym (kierunki: projektowanie graficzne i wzornictwo). Aktualnie na ASP trwa rejestracja na studia niestacjonarne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Łodzi obył się proces 62 pseudokibiców Widzewa – jeden z nich poszedł na układ z prokuraturą
Następny artykułZagraża życiu. Zmieni się w gruzowisko