A A+ A++

Limanowa. W poniedziałkowe popołudnie sala konferencyjno-kinowa Limanowskiego Domu Kultury wypełniła się słuchaczami, zainteresowanymi życiem i dziedzictwem śp. o. Stanisława Musiała – jezuity pochodzącego z Łososiny Górnej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi w 20. rocznicę śmierci kapłana.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście, rodzina i przyjaciele zmarłego 20 lat temu o. Stanisława Musiała oraz mieszkańcy Limanowszczyzny. Na wstępie dyrektor biblioteki w Starej Wsi Jacenty Musiał wprowadził w biografię duchownego, który w zakonie spędził 52 lata życia. Kolejno Karol Frączek, uczeń I LO im. Wł. Orkana w Limanowej, odczytał fragmenty książek jezuity. 

Wykład pt. „Ojciec Stanisław Musiał SJ – gorliwy kapłan Ziemi Limanowskiej” wygłosił o. dr Krzysztof Homa SJ, który był współbratem o. Stanisława Musiała. Wykład obejmował także działalność o. Stanisława w obszarze dialogu żydowsko-chrześcijańskiego, a był to aspekt, który wyróżniał go spośród innych kapłanów i duchownych regionu. 

W dalszej części na ekranie wyświetlono film: ,,Ad Memoriam ojca Stanisława Musiała SJ w 20. rocznicę śmierci” autorstwa Jerzego Dudka. Przewijały się w nim świadectwa osób, którym dane było poznać jezuitę. 

Zobacz również:

O. Stanisław Musiał SJ – ur. się 1 maja 1938 r. w Łososinie Górnej – zm. 5 marca 2004 r. w Krakowie. Filozof, teolog, intelektualista katolicki, rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Ukończył szkołę podstawową w Łososinie Górnej. W wieku 12 lat wstąpił do jezuickiego małego seminarium w Nowym Sączu. Potem (14-16 lat) nowicjat w zakonie jezuitów w Starej Wsi k. Brzozowa. 

Ukończył Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz Wydział Teologiczny „Bobolanum” w Warszawie. Przez 13 lat studiował i mieszkał za granicą – we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji i Austrii. Po powrocie pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego” – jako zastępca redaktora. Przez dziesięć lat był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Pracował i prowadził wykłady na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Pełnił również funkcję dyrektora Wydawnictwa WAM, był przełożonym wspólnoty Domu Pisarzy w Krakowie. 

Uprawiał publicystykę, laureat m.in. pierwszego „Polskiego Pulitzera” (1998) za tekst Czarne jest czarne oraz Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (za rok 2001). Przez wiele lat zajmował się pracą duszpasterską.

W 2008 roku ustanowiona została Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała SJ, ufundowana przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydenta Miasta Krakowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułYouTuber MrBeast przed dużą szansą na pobicie kolejnego rekordu świata?
Następny artykułUczennice z I LO w Tomaszowie na podium Olimpiady z ubezpieczeń społecznych