A A+ A++

Wczoraj, 25 stycznia 2023 roku, przypadła 160. rocznica Bitwy w Mężeninie. W uroczystościach pod pomnikiem wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie, a także pracownicy instytucji kultury, strażacy ochotnicy i dzieci.

– Dziękuję Markowi Adamowi Komorowskiemu – Senatorowi RP, radnym Rady Gmina Rutki, przedstawicielom zambrowskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej, dyrektor i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Rutkach-Kossakach, dzieciom z zimowiska, druhnom i druhom OSP KSRG Rutki-Kossaki, OSP Kołomyjka oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tej skromnej uroczystości upamiętniającej poległych w obronie naszej ojczyzny – napisał Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski.

Zachęcamy do lektury opisu wydarzeń sprzed 160. lat.

25 stycznia, w godzinach rannych 200-osobowy oddział powstańczy, złożony z młodzieży szlachty zagonowej, dowodzony przez Józefa Szepietowskiego i Władysława Wilkoszewskiego, chcąc się połączyć z oddziałami „Zameczka” zaatakował załogę w Mężeninie. Załoga rosyjska została wzmocniona kozakami zbiegłymi z Wysokiego Mazowieckiego oraz oddziałem mjr. Felknera, który zatrzymał tu swoje wojsko w drodze do Łomży. Po dwugodzinnej walce odparto powstańców, przy dużych stratach obu walczących stron. Powstańców zginęło około 50, wliczając rannych dobijanych przez Rosjan. Zginął ugodzony kulą dowódca Józef Szepietowski, oraz znany ze swej działalności w organizacji przedpowstańczej 40-letni Jan Rzędzian. Wilkoszewski, który odznaczył się w tej bitwie, został ranny, co wyłączyło go, na krótko zresztą, z walki. Ranny w głowę został również późniejszy autor pamiętników tego okresu S.M., piszący pod pseudonimem „Stanisław de Biasco Fanti”. Straty rosyjskie były także duże, co potwierdza zaciętość walki. Około 20 rannych przywieziono do szpitala wojskowego w Łomży, w tym 3 oficerów, z których Niepokojczycki i drugi, nieznany, zmarli wkrótce, mimo opieki lekarskiej. Bitwa o Mężenin była jedną z najzaciętszych i najgłośniejszych walk styczniowych w Łomżyńskiem, odnotowaną w Aktach Komitetu Centralnego: „Łomżyńskie wystąpiło licznie… Bito się nader walecznie pod Mężeninem i Surażem. Materiał doskonały, odwaga wielka”. Oddział powstańczy po bitwie pod Mężeninem poszedł w rozsypkę, a kilkudziesięciu powstańców prawdopodobnie przedostało się do Prus Wschodnich. Wśród zabitych i rannych wielu było z gminy Stelmachowo. Niektórzy ranni zostali potem zmuszeni do składania zeznań przed władzami rosyjskimi.”
[PWN, Warszawa 1987]

Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze.

fot: Gmina Rutki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiedziele handlowe w 2023 roku. Przed nami jedna z kilku okazji do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia
Następny artykułRedfall z wysokimi wymaganiami sprzętowymi i polską wersją językową, znamy też cenę