A A+ A++

3 grudnia obchodzony jest Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”, te słowa Jana Pawła II widnieją przed wejściem do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szklarach Górnych. Od czasu powstania w 1984 roku placówka ta działa na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Także z gminy Polkowice.

– Poza realizacją programu nauczania wszyscy uczniowie objęci są specjalistyczną opieką, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami – mówi Renata Hoffman, nauczycielka przyrody. – W zależności od wymagań prowadzone są zajęcia rewalidacyjne. Do szczególnych osiągnięć uczniów należą prace, które własnoręcznie przygotowują w ramach zajęć ceramiki. Placówka aktywnie uczestniczy w realizacji ogólnopolskich projektów i programów, które wzbogacają metody pracy nauczycieli, dbając o wszechstronny rozwój uczniów.  Ze szczególnym zainteresowaniem dzieci uczestniczą w corocznej akcji „Śniadanie daje moc”, w czasie której samodzielnie przygotowują posiłek.

Nauka realizowana jest w trzech różnych typach szkół: Szkole Podstawowej Specjalnej, Branżowej Szkole I Stopnia Specjalnej oraz Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. W tym roku szkolnym do ośrodka uczęszcza 99 uczniów z powiatów lubińskiego i polkowickiego. Dla dzieci, które mieszkają poza Szklarami Górnymi przygotowano 79 miejsc w grupach wychowawczych, w których przebywa 61 uczniów, także z gminy Polkowice. Każda z nich ma swój pokój dzienny, świetlicę, w pełni wyposażoną łazienkę i pomieszczenie z podstawowymi urządzeniami gospodarstwa domowego: pralkę, żelazko, odkurzacz. Po lekcjach młodzież uczestniczy w zajęciach wyrównawczych, a także uczy się samodzielności, wypełniając obowiązki. W szkole działają kuchnia i stołówka.

W 2020 roku Ośrodek otrzymał około 30 000 złotych na doposażenie pracowni ceramicznej w nowy piec.

– Udało się też pozyskać dotację w kwocie 6270 złotych, dzięki której uczniowie uczestniczą w warsztatach, w ramach projektu Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw – dodaje Aneta Szlęzak, nauczycielka zajęć ceramiki.

Przy ośrodku działa stowarzyszenie „Pro Humanitatis”, które umożliwia uczniom dojazdy na warsztaty i wspiera absolwentów placówki w walce z chorobami poprzez przekazywanie 1 proc. podatków. Pod jego opieką jest m. in. Ania Adamczyk, mieszkanka naszej gminy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsoby niepełnosprawne – co z ofertami pracy zdalnej?
Następny artykułSara o albumie “Neowise”: Trzeba podążać za intuicją i być sobą [PODCAST]