A A+ A++

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przekazała w środę wieczorem, że KRRiT, jeszcze przed głosowaniem w sprawie koncesji dla TVN24, podjęła uchwałę dotyczącą działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. – Wydaje się, że KRRiT przyjęła na siebie kompetencje ustawodawcze, czyli tak naprawdę dokonała dokładnie tego, czego nie udało się dokonać w Sejmie, czyli przegłosować ustawy zwanej “lex TVN” – oceniła adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zebrała się na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. – KRRiT przedłużyła koncesję dla stacji – poinformowała rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Chwilę przed głosowaniem wyszła do dziennikarzy i przekazała, że Rada podjęła uchwałę.

ZOBACZ UCHWAŁĘ KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI

– Ta uchwała jest efektem wielomiesięcznym analiz przeprowadzonych w ramach postępowania koncesyjnego dla programu informacyjnego TVN24. Uchwała o numerze 230/2021 jest uchwałą w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – przekazała.

Pytana przez dziennikarzy, jaka jest zbieżność pomiędzy procesem koncesyjnym i podjętą uchwałą, stwierdziła, że “jest zasadnicza, ponieważ bez tej uchwały Krajowa Rada nie będzie głosować w sprawie o koncesję”.

Prawniczka: KRRiT przyjęła na siebie kompetencje ustawodawcze

Treść uchwały komentowała w TVN24 adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska, partner w kancelarii WKB.

– Zrozumiałam, że w tym konkretnym przypadku wydaje się, że KRRiT przyjęła na siebie kompetencje ustawodawcze, czyli tak naprawdę dokonała dokładnie tego, czego nie udało się dokonać w Sejmie, czyli przegłosować ustawy zwanej “lex TVN” – powiedziała.

– Wszelkie te wymogi, które zostały zawarte w tej uchwale, wskazują na to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podziela jedną z interpretacji prawa, która wydawała się być odosobniona, przede wszystkim wśród prawników, których ja znam, która mówi o tym, że faktycznie niezgodne z ustawą jest posiadanie koncesji przez podmiot, który pośrednio kontrolowany jest przez podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – kontynuowała prawniczka. 

– W tej chwili mamy do czynienia z tym, że Krajowa Rada dokonała interpretacji wykładni ustawy poprzez wprowadzenie – de facto – pewnego rodzaju aktu regulacyjnego, na podstawie którego w tej chwili będzie, jak rozumiem, oceniania sytuacja koncesjonariusza, jakim jest TVN – dodała.

Prawniczka: ta uchwała jest trochę wewnętrznie sprzeczna

Wiercińska-Krużewska oceniła, że uchwała jest “trochę wewnętrznie sprzeczna”.

– Z jednej strony wyraża stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ocenia prawo, któremu podlega. Z drugiej strony – kieruje do pewnych organów jakby wniosek o to, żeby on zajął się tą sprawą i stwierdził, czy to rozumowanie KRRIT jest słuszne, czy nie – mówiła. 

– To jest jakby dyspozycja do tego, żeby sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny – dodała prawniczka. 

Autor:mjz, karol

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMicrosoft Surface Duo 2 – flagowy procesor, łączność 5G, dodatkowy ekranik na krawędzi i jeszcze kilka zasadnych poprawek
Następny artykułAsteroida przeleci blisko Ziemi. Jest większa od Statui Wolności