A A+ A++

Odpowiedzią zarządu województwa małopolskiego na pismo Komisji Europejskiej z 14 lipca jest powołanie pełnomocnika i rady do spraw równego traktowania i praw rodziny – poinformował marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Unijni urzędnicy ostrzegali przed możliwością wstrzymania funduszy, jeśli uchwała anty-LGBT będzie obowiązywać.

Władze Małopolski do wtorku, 14 września, miały czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 roku “w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. KE uznała, że deklaracja narusza prawa mniejszości seksualnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wstrzymane negocjacje i zagrożone środki. Dziś mija czas dla samorządów na wyjaśnienie sprawy uchwał anty-LGBT

Marszałek Małopolski o odpowiedzi na list Komisji Europejskiej

Jak poinformował marszałek Kozłowski, odpowiedzią na pisma Komisji Europejskiej, w tym pierwsze z 14 lipca, jest powołanie pełnomocnika i rady do spraw równego traktowania i praw rodziny. 13 września zarząd województwa przekazał pismo w tej sprawie do pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. – My nie odpowiadamy bezpośrednio Komisji Europejskiej, robi to pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania – powiedział marszałek.

– Dzisiaj zamyka się pewien okres, wiec informujemy, jakie na tym etapie jest nasze odniesienie do tematu – powiedział na wtorkowym briefingu prasowym Kozłowski.

Pismo, które 13 września zarząd województwa przekazał pełnomocnikowi rządu ds. równego traktowania, jest jedynym na dotychczasowe maile od urzędników Komisji Europejskiej. Na przestrzeni tych dwóch miesięcy – jak zaznaczył marszałek – władze województwa wielokrotnie konsultowały się z przedstawicielką Komisji Europejskiej Marią Galewską (opiekunka Małopolski z ramienia KE), przedstawicielstwem pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania, ale i z marszałkami innych województw i wieloma organizacjami, która zajmują się tematyką równego traktowania. Marszałek otrzymywał wiele pism od organizacji katolickich, a także spotkał się z – jak powiedział – hejtem.

– Traktujemy sprawę bardzo poważnie. Nikt nie może w jakikolwiek sposób przez kogokolwiek czuć się dyskryminowany – zaznaczył Kozłowski.

Kto zasiądzie w radzie do spraw równego traktowania

Skład pełnomocnika i rady do spraw równego traktowania i praw rodziny będzie ustalony – jak zaznaczył marszałek – “tak szybko jak to możliwe”. W związku z powołaniem pełnomocnika i rady, Departament Rodziny Zdrowia i Spraw Społecznych zmieni nazwę na Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej. To dyrektor tego departamentu ma pełnić funkcję pełnomocnika ds. równego traktowania.

W skład rady wejdą: rzecznik funduszy europejskich, koordynator zespołu radców prawnych, trzech przedstawicieli wszystkich klubów w sejmiku oraz dwóch przedstawicieli strony społecznej – organizacji zajmujących się tematyką równego traktowania i rodziny. W tym tygodniu zarejestrowane organizacje mają dostać pisma z prośbą o wskazanie przedstawiciela do rady.

Jednym z pierwszych zadań rady ma być wydanie opinii o deklaracji w sprawie LGBT z 2019 roku. Rada ma pełnić funkcję przede wszystkim opiniodawczą dla samorządu. – Celem rady jest aktywne wspieranie działań samorządu województwa małopolskiego w zakresie zasady równego traktowania i ochrony praw rodziny, szczególnie w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną, a także dbałość o przestrzeganie konstytucyjnych praw rodzin – zaznaczył marszałek.

Dopytywany, czy marszałkowie pozostałych województw, które przyjęły podobne uchwały i otrzymały listy ostrzegające z KE, także powołały takiego pełnomocnika i radę, odpowiedział, że nie, ale z zainteresowaniem patrzą na działania małopolskich władz.

Kozłowski zaznaczył, że KE w żadnym piśmie nie postawiła warunku, że jeśli Małopolska nie unieważni deklaracji, to nie otrzyma funduszy.

Radni nie unieważnili uchwały “anty-LGBT”19.08 | Zakończyła się się nadzwyczajna sesja sejmiku małopolskiego, której tematem była możliwość unieważnienia tak zwanej uchwały anty-LGBT. Radni przyjęli ją w 2019 roku jednak teraz okazuje się, że dokument może spowodować zamrożenie środków wypłacanych przez Komisję Europejską. TVN24

Sejmik województwa nie uchylił deklaracji w sprawie LGBT

Sejmik Województwa Małopolskiego na sesji 20 sierpnia nie uchylił deklaracji, o co wnosiła opozycja. Za pozostaniem przy obecnie obowiązującym dokumencie głosowało 23 radnych, 14 było przeciw.

3 września zastępca dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej Normunds Popens poinformował władze pięciu województw, m.in. małopolskiego, o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią.

Postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ

Popens poinformował też, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ. W piśmie czytamy, że w sprawie praw osób LGBTIQ KE kierowała już wcześniej zapytania do polskich władz. Odpowiedź, zdaniem Popensa, była niewystarczająca. Jeśli kolejne również będą takie, KE może zadecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu – 8 września – prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował pismo do Komisji Europejskiej, w którym apeluje o indywidualną ocenę działań miasta na rzecz osób LGBT, niezależnej od decyzji podejmowanych przez władze województwa małopolskiego.

29 kwietnia 2019 roku sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, 22 głosami “za” przyjął deklarację “w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Napisano w niej, że “sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny”. Radni zadeklarowali w dokumencie “wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia”.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStypendia, nagrody, wyróżnienia dla najlepszych sportowców z Warmii i Mazur
Następny artykułSiedem poważnych zdarzeń jednego dnia PREMIUM