A A+ A++

Urząd Miasta Tychy zamierza wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń w okolicach Mediateki. Puste mury po planowanym kompleksie szkół zostaną zagospodarowane. W tym miejscu powstanie tzw. Tyski Hub Zielonej Gospodarki. Pieniądze na rewitalizację obiektu pochodzą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 100 mln zł.

Miejsce obok Hali Sportowej i Mediateki świeci pustkami. Niegdyś miał tam powstać kompleks szkół, później zaś mówiło się o nowej siedzibie Miejskiego Muzeum w Tychach. Z planów zrezygnowano, a muzeum ma zostać umieszczone w nowym centrum Tychów. Hub będzie miejscem, gdzie wynajęcie pomieszczenia będzie jedynie pewnym formalnym elementem. W zwykłym biurowcu jest tak, że właściciel czy administrator wynajmuje zainteresowanemu pomieszczenie, udostępnia możliwość korzystania z toalet, windy itp., ale na tym jego działanie zwykle się kończy.

Multifunkcjonalność

– My chcemy połączyć ze sobą wiele funkcji – mówi Jan Cofała naczelnika Wydziału Innowacji i Inwestycji Urzędu Miasta Tychy. – Tyski Hub Zielonej Gospodarki będzie oczywiście przestrzenią open space z możliwością korzystania ze wszystkich dostępnych urządzeń biurowych. Spełni zadania typowego inkubatora przedsiębiorczości, który pomoże stawiać pierwsze kroki młodym przedsiębiorcom, wspomoże start-upy organizacyjnie oraz prawnie, na początku ich drogi gospodarczej. Jako akcelerator biznesowy wspierać będzie star-upy w zakresie pozyskiwania finansowania na rozwój. Wartością dodaną takiego połączenia jest udostępnienie podmiotom pewnej ścieżki rozwoju. Mogą się rozwijać, przechodząc po kolei wszystkie te szczeble. Często jest tak, że start-upowe pomysły małych, nowych firm są wykorzystywane komercyjnie przez duże firmy, będące na wyższych szczeblach rozwoju. Jest to też jedna z ról podmiotu zarządzającego hubem, aby pomagać w kojarzeniu podmiotów. Czasem start-upy rozwijają się w pewnym określonym kierunku, wiedząc, iż właśnie tego oczekują od nich lepiej rozwinięci, z większym potencjałem, partnerzy biznesowi, działający w ramach hubu – dodaje.

Tyski Hub Zielonej Gospodarki to niepowtarzalna okazja do nawiązania relacji biznesowych z osobami zaangażowanymi we wszelkiego rodzaju działania klimatyczne. Będzie to forum edukacji i wymiany wiedzy, ale również miejsce wymiany kontaktów, dające możliwość zaaranżowania od zera związanych z tematem inicjatyw takich jak edukacja szkolna i pozaszkolna, wdrażanie praktycznych działań redukujących ślad węglowy, możliwości pozyskiwania funduszy dla projektów klimatycznych.

Hub dla zielonej przyszłości

Urzędnicy chcą z jednej strony przyciągnąć przedsiębiorców, ale projekt obejmie również wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up’ów, być może też uczelni, które w swojej działalności kierują się w stronę technologii odpowiadających na zmiany klimatyczne. Najprawdopodobniej będzie można zasięgnąć w nim szczegółowych informacji na temat fotowoltaiki i pomp ciepła. Każdego roku gmina oferuje mieszkańcom pomoc, a wciąż nie wszyscy tyszanie wiedzą, jak po nią sięgnąć. – Chcemy również dotrzeć do młodych ludzi. Bardzo dużo młodych mieszkańców Tychów interesuje się nowymi technologiami. Chcielibyśmy im ułatwić dostęp do nich i poszerzyć ich wiedzę – dodaje naczelnik Cofała.

Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców Tychów. Tyscy urzędnicy wzorują się na rozwiązaniach, które dobrze prosperują w innych miastach jak np. w Krakowie czy w Gliwicach, – Chcielibyśmy skorzystać z tych dobrych doświadczeń, by w Tychach żyło się jak najlepiej. Część budynku będzie posiadała pomieszczenia, które będzie można na bieżąco modyfikować. Z tej inwestycji będą korzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również mieszkańcy. W planach była mowa o biurze obsługi klienta, by ułatwić dostęp mieszkańcom do jednostek administracji publicznej. Większość mieszkańców naszego miasta przynajmniej raz w roku musi skorzystać z różnego rodzaju instytucji urzędowych. Chcielibyśmy im ułatwić dostęp do urzędników, ograniczyć kolejki w urzędach i przyśpieszyć czas załatwiania niektórych spraw – kwituje naczelnik.

Zgodnie z planem w przyszłym roku zostanie podpisana umowa na przebudowę budynku. Jeżeli nie będzie problemów z wyłonieniem wykonawcy w przetargu pierwsze prace powinny ruszyć pod koniec przyszłego roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiękna grafika w ETS2 i ATS dzięki Project Next-Gen, ale jest haczyk
Następny artykułWrocław: Kolejkowo otworzyło nową wystawę w Sky Tower. Całą z piasku [ZDJĘCIA]