A A+ A++

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r. wyniosło 7508,34 zł. Daje to wzrost o 12,6 proc. rok do roku

Fot. Pixabay

Jak informuje money.pl, w marcu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z marcem 2022 r. było wyższe o 0,5 proc. i wyniosło 6516,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,1 proc. Inflacja w marcu wynosiła 16,1 procent. Oznacza to, że realne płace spadają.

Analitycy XTB zauważają, że rynek pracy jest nadal silny, co nie sprzyja dezinflacji oraz potencjalnym wzrostom na rynkach.

Ponadto analityk Cinkciarz.pl, Bartosz Sawicki wyjaśnia, że dynamika płac i inflacji będzie wygasać, ale mocniej zahamuje wzrost cen. Zapowiada on, że latem dynamika wynagrodzeń powinna być dodatnia, co ma wesprzeć konsumpcję.

„Realny fundusz płac jakby uklepuje dno. Niżej raczej już nie będzie” podkreślają analitycy mBanku. Jak zauważają, jeśli doszukiwać się słabości, to należałoby wskazać na szybsze hamowanie wzrostu zatrudnienia.

Należy pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż w pozostałych sektorach. Zdaniem ekonomistów to mediana wynagrodzenia oddaje lepiej wykaz zarobków Polaków. Taką GUS publikuje co dwa lata, a ostatnie dane dotyczą 2020 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodróż w przeszłość regionu – książka, wykład i wystawa
Następny artykułModernizacja przepompowni ścieków miejscowości Karbowo