A A+ A++

Wielu lekarzy powtarza, że nowotwór to nie wyrok, a wczesne wykrycie daje możliwość na szybką reakcję. Z rakiem da się wygrać, jednak statystyki są niepokojące. Rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Obliczenia na rok 2020 wskazywały, że zachorować mogło ponad 196 tys. osób w tym głównie kobiety. Problemem nie jest leczenie, a zbyt późna diagnoza.

Uważam, że jest to bardzo ważny temat, szczególnie teraz w czasie pandemii, która przyćmiła pojęcie profilaktyki zdrowotnej. A jak wiadomo jest ona najważniejsza, bo wczesna diagnoza pozwala nam skutecznej przeciwdziałać wykrytym w ten sposób nowotworom. Nie warto zwlekać. Szczególnie kobiety, który powinny się wspólnie wspierać i motywować w tej sprawie.

– mówi Urszula Jop, kierownik szkolenia praktycznego CKZiU w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego po raz drugi organizuje „Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej”, tym razem z pod hasłem „Kobiety Kobietom Na Dzień Kobiet”. Celem wydarzenia jest zwiększanie świadomości, czym są nowotwory i jak im przeciwdziałać. Od 1 do 8 marca, szkoła wspólnie z zaproszonymi gośćmi – będzie prowadzić konferencje online ze specjalistami, a w ramach akcji „Przycięcie”, chętne wolontariuszki będą mogły „oddać” swoje włosy na na rzecz Fundacji “Rak’n’Roll”.

Udało nam się nawiązać współprace z fundację, która zajmuje się tworzeniem i produkcją peruk dla osób chorych na nowotwory. Dlatego zdecydowaliśmy się, że nasze uczennice będą obcinać włosy, wszystkim chętnym, które później przeznaczymy właśnie na peruki.

– mówi Magdalena Majewska, CKZiU w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Podczas konferencji online wypowiedzą się specjaliści, pani Anna Adamska pracująca z  osobami dotkniętymi nowotworami i Magdalena Majewska przedstawiciel Fundacji Wyspa Pomocy. Będzie również spotkanie z ostrowieckimi członkiniami stowarzyszenia “Amazonki”. Wszystko po to aby pokazać, jak wygląda świat z myślą o nowotworze, gdzie zgłosić się po pomoc, a przede wszystkim jak pokonać strach i wrócić po leczeniu do społeczeństwa, domu, rodziny i aktywności zawodowej.

– mówi Anna Gębura. CKZiU w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do akcji obcinania włosów zadeklarowały się szkoły podstawowe nr 10 i 14, ale dołączyć może każda zainteresowana osoba.  Wydarzenie ma również odbyć się w internecie, gdzie zorganizowany zostanie challenge „Z ust do ust”.

Robimy sobie zdjęcia ust, które w mają w finalnym efekcie stworzyć kolarz. Do tego dodane zostaną nasze hasła dotyczące profilaktyki. Natomiast każda kobieta będzie zapraszać kolejne, do udziału w zabawie, przy okazji mając za zadanie przekaz pozytywnego przesłania i wsparcia w postaci cegiełek na rzecz Fundacji “Rak’n’Roll.

– dodaje Anna Gębura.

Do akcji oprócz uczennic i nauczycielek CKZiU włączyły się również silne kobiece charaktery z Ostrowca m.in. starosta Marzena Dębniak, przedstawicielki rady powiatu, kobiety-przedsiębiorcy i wiele innych. Wspólnie nagrają filmik motywacyjny, którego celem jest uświadomienia jak ważna jest profilaktyka, ponieważ nowotwór nie musi być wyrokiem.

Drugi „Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej” zakończy się honorowym oddaniem krwi przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo lubuskie drzewo warto zobaczyć! Mistrz Krabat, drugi najstarszy wiąz w Polsce, został pomnikiem przyrody
Następny artykułAuto z zagranicy: ile kosztuje rejestracja?