A A+ A++

Unikalny program otwierający drogę na studia i nietuzinkowe pomysły na życie. Święty spokój przy rekrutacji – już teraz, bez stresu i bez czekania na wyniki egzaminów, z uznaniem dla talentów, a nie tylko stopni. W nowym białostockim liceum Infotechu działa też system stypendialny, a podręczniki to tylko jedno ze źródeł wiedzy. Korepetycje? Zapomnij! – tak swoją szkołę reklamują założyciele.

W tym roku szkolnym ósmoklasiści dostali w kość jak nigdy – nagłe przestawienie na pracę zdalną, separacja od rówieśników tak dokuczliwa, że aż do szkoły się chciało iść, ograniczenia wychodzenia z domu, bo pandemia, a na koniec jeszcze niepewność, czy i kiedy odbędą się egzaminy, jakie będą miały znaczenie i jak będzie przebiegała kwalifikacja do szkół ponadpodstawowych.

O egzaminach już wiadomo, że potrwają od 16 do 18 czerwca, ale wakacje nadal zapowiadają się nerwowe, bo dopiero w połowie sierpnia będą znane wyniki pierwszej fazy rekrutacji do wybranych szkół. To ponad miesiąc później, niż to było w poprzednich latach. Wiadomo, że największą szansę na szkołę pierwszego wyboru mają uczniowie z najwyższą średnią, natomiast całą rzeszę zdolnych i ambitnych nieprymusów czeka w końcu sierpnia kolejny stres, tym większy, że w tym nietypowym roku sporo zależeć będzie od subiektywnych decyzji dyrektorów szkół.

Technikum się sprawdziło

W Białymstoku rusza w roku szkolnym 2020/2021 nowe liceum ogólnokształcące pod auspicjami Klastra Technologicznego Infotech. Wcześniejszym z pomysłów edukacyjnych Infotechu było pierwsze w kraju Technikum Programistyczne, która to koncepcja spotkała się w ubiegłym roku z rewelacyjnym przyjęciem i tak dobrze się sprawdziła, że na przyszły rok szkolny zostały już skompletowane dwie klasy i tworzy się trzecia.

W technikum Infotechu rekrutacja już trwa – prowadzona jest zdalnie i nie zależy od wyników egzaminów końcowych po szkole podstawowej. Uczniowie oceniani są w nieco innych kategoriach, niż się to odbywa w tradycyjnych ramach szkół publicznych. I system ten obowiązuje także w tworzonym się właśnie Liceum Ogólnokształcącym Infotech.

Kreatywność ważniejsza od ocen

– Dla nas stopnie na świadectwie nie są miarą talentu ucznia – wyjaśnia ten mechanizm Katarzyna Kaczyńska, dyrektor LO Infotech w Białymstoku. – Chcemy poznać kandydata, bo dla nas liczą się jego predyspozycje osobowościowe. Kreatywność jest bardziej istotna od piątek i szóstek. To jest ocena wielowymiarowa. Może uczeń ma średnie oceny, bo nie leży mu wkuwanie podręcznikowej wiedzy, ale pasjonuje go jakaś dziedzina? Takie dziecko chcemy. Prosimy o telefon – umówimy się na rozmowę. Wynik rekrutacji jest znany od razu. Dziecko wie, na czym stoi, ma spokój i wakacje.

Cztery specjalizacje w innowacyjnej formule

Czteroletnie liceum działa pod auspicjami Klastra Technologicznego Infotech, ale nie przygotowuje do zawodu tak jak pięcioletnie Technikum Programistyczne. Jego innowacyjność polega na czym innym.

– Uczniowie idący do liceów zazwyczaj robią to z zamiarem dalszych studiów. I my oczywiście przygotowujemy tu młodzież pod tym kątem, jednak z ważnym założeniem: mają osiągnąć ten cel dzięki temu, co da im szkoła, a nie korepetycje. W systemie dającym uczniowi bezpieczeństwo emocjonalne, wzorowanym na fińskim modelu nauczania, a nie pod presją wpędzającą w depresję – tłumaczy Adam Kamiński, dyrektor Klastra Technologicznego Infotech. – Ponadto od innych białostockich liceów publicznych czy niepublicznych różnią nas specjalizacje. To: prawo, medycyna, biznes i media cyfrowe.

Młodzież będzie początkowo przyjmowana do jednej klasy. Potem w wyborze specjalizacji pomogą zajęcia z coachingu kariery i umiejętności miękkich – tego nie oferuje młodzieży żadna białostocka szkoła.

Mentorzy praktycy sprowadzą teorię na ziemię

Każda specjalizacja ma w liceum Infotechu opiekunów – mentorów z doświadczonych i uznanych firm, którzy wpływają w realny sposób na profil nauki. To przykładowo Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy, z której fachowcy zwrócą np. uwagę, żeby na języku polskim uczeń specjalizacji prawniczej zrozumiał, na czym polega umiejętność pisania przejrzystych pism, niezbędna mu potem w pracy. Z kolei ucząc się historii, młody człowiek uświadomi sobie, jakie znaczenia w codziennym życiu mają zapisy konstytucji. Na zajęciach o mediach cyfrowych praktycy podpowiedzą nie tylko, jak nakręcić film, ale też, na czym polega warsztat współczesnego dziennikarza.

Do grona mentorów liceum należą dziś także eksperci Infinity Group czy Agencji Sempai – firm i organizacji o ugruntowanej pozycji krajowych liderów swoich branż.

– Do współpracy przy specjalizacji medycznej chcemy zaangażować Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W zeszłym tygodniu naszym gościem na zdalnych dniach otwartych był prof. Tomasz Burzykowski z Zakładu Statystyki i Informatyki Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, który opowiadał o tym, na jaką karierę mogą liczyć przyszli uczniowie liceum – mówi Karol Przybyszewski, wicedyrektor ds. nauki programowania.

– Oczywiście będziemy realizować podstawę programową, ale wychodzimy z założenia, że poza wiedzą podręcznikową potrzeba dziś praktycznych kompetencji, które przeprowadzą młodzież przez życie ku ich marzeniom. Kluczowe u nas sprawy to nauka języka angielskiego, umiejętności cyfrowe i umiejętności miękkie – dodaje Katarzyna Kaczyńska. Chcemy nauczyć uczniów krytycznego patrzenia na świat, ale też na komputer czy internet jako na narzędzia do rozwiązywania problemów, zdobywania nowych umiejętności, a nie tylko do pobierania haseł z Wikipedii na zasadzie „kopiuj-wklej”.

Program stypendialny dla uczniów

Dyrektor Kaczyńska dodaje: – Chcę też podkreślić, że bardzo nam zależy na dotarciu do zdolnych dzieci z regionu. Obie nasze szkoły są niepubliczne, ale mają program stypendialny. To rodzaj mecenatu edukacyjnego. W rolę mecenasa wcielają się firmy Klastra Technologicznego Infotech. Obecnie kwota stypendium wynosi 250 zł miesięcznie, czyli ponad połowę czesnego. Chyba system ten się sprawdza, bo dzięki niemu mamy u nas już wielu fantastycznych uczniów.

Informacje o liceum Infotechu w Białymstoku i Technikum Programistycznym można znaleźć na portalu www.infotech.edu.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzuwanie modlitewne w intencji kobiet zmuszanych do prostytucji
Następny artykuł#koronawirus. Dziś w statystyce tylko powiat starachowicki