A A+ A++

Kazimierz Dolny, nazywany także Kazimierzem nad Wisłą, ma długą i bogatą historię sięgającą XII wieku. Początkowo była to niewielka osada handlowa, która z czasem przekształciła się w ważny ośrodek handlowy i kulturalny. W XIV wieku król Kazimierz Wielki nadał miastu prawa miejskie, co przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju. W XVI i XVII wieku Kazimierz Dolny przeżywał swój złoty wiek, stając się jednym z głównych ośrodków handlu zbożem w Polsce.

Miasto artystów

Kazimierz Dolny od dawna przyciąga artystów swoim pięknym krajobrazem i spokojem. Jego malownicze uliczki, rynek, oraz urokliwe zakątki stały się inspiracją dla wielu malarzy, pisarzy i poetów. Od wieków mieszkali tu różni ludzie sztuki, ale największy przełom notuje się na XIX i XX wiek. W ostatnich kilkudziesięciu latach z miastem byli związani zarówno malarze, pisarze, jak i muzycy aktorzy oraz inni ludzie kina. Lista artystów, którzy mieszkali w tym mieście lub mieli inny większy związek z nim, jest bardzo długa: Krzysztof Zanussi, Wojciech Waglewski, Grażyna Torbicka, Agnieszka Osiecka, Romuald Lipko, Jan Kochanowski czy Marek Hłasko to tylko niewielki przykład.

Kazimierz Dolny nocą Fot. Jacek Karczmarz CC BY-SA 3.0

Kazimierz Dolny słynie z licznych zabytków, malowniczych krajobrazów i artystycznego klimatu. Rynek z renesansowymi kamienicami, wąwozy lessowe, zamek i baszta to tylko niektóre z atrakcji przyciągające turystów. Miasto jest także znane z festiwali i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się tu przez cały rok.

Atrakcje i zabytki

Rynek

Rynek w Kazimierzu Dolnym to serce miasta, pełne życia i kolorytu. Wokół rynku znajdują się piękne kamienice z renesansowymi fasadami, w tym słynne kamienice Przybyłów. Warto zatrzymać się na kawę w jednej z kawiarenek i poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.

Zamek i Baszta

Na wzgórzu górującym nad miastem znajdują się ruiny zamku z XIV wieku oraz Baszta, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. To idealne miejsce na spacer i chwilę zadumy nad historią.

Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kazimierzu Dolnym. Na szczycie wzgórza znajdują się trzy krzyże, a z góry można podziwiać przepiękną panoramę miasta i doliny Wisły.

Kazimierz Dolny, Góra Trzech KrzyżyKazimierz Dolny, Góra Trzech Krzyży Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz Korzeniowy Dół to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Kazimierzu Dolnym. Wąwóz o stromych ścianach i korzeniach drzew tworzy niepowtarzalny, bajkowy krajobraz, który zachwyca każdego, kto go odwiedzi.

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Cmentarz żydowski i synagoga

Kazimierz Dolny ma również bogatą historię związaną z kulturą żydowską. Cmentarz żydowski, zwany również kirkutem, oraz odrestaurowana synagoga są świadectwem wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej w mieście. Będąc w Kazimierzu Dolnym po prostu trzeba odwiedzić te miejsca.

Kazimierz Dolny to miasto, gdzie czas zdaje się zatrzymać w miejscu. Jego zabytki, malownicze krajobrazy i artystyczna atmosfera przyciągają turystów i artystów z całej polski. Każdy, kto odwiedzi to urokliwe miasteczko, na pewno wróci do niego z pięknymi wspomnieniami i chęcią ponownego odkrywania jego uroków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIV Rajd Profilaktyczny maszerował do Górnego Młyna [wideo, zdjęcia]
Następny artykułНа покровском направлении одна бригада ВСУ сдерживает три российских: видео работы 47 ОМБр