A A+ A++

Zamknięte stoki narciarskie, wyciągi, restauracje, siłownie, galerie handlowe, a także kwarantanna po przekroczeniu granicy – to pomysły rządu na zatrzymanie pandemii. Usługi będą działać.

Okres świąteczny zakończy się wprowadzeniem kolejnej narodowej kwarantanny. Osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE do 17 stycznia, będą musiały odbyć obowiązkową dziesięciodniową kwarantannę. Zaszczepieni przejadą bez konsekwencji. Poza tym obowiązuje lockdown. Lepiej więc zostać w tym czasie w domu. Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. pojawiają się bowiem dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych.

Bez wyjazdów

Zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, przeznaczonych dla pacjentów.

Hotele pozostaną dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Bez jakichkolwiek klientów z podróży służbowych. Otwarte będą też hotele pracownicze.

Wszystkie stoki i wyciągi narciarskie zostaną zatrzymane. Nie będą działać też wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Jak się okazuje, objęci ograniczeniami mają być nawet członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

W rozporządzeniu zostały utrzymane godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10–12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Rozporządzenie reguluje zasady, według których w budynkach (kościołach) nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Dezynfekcja na całego

Do połowy stycznia 2021 r. osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Mało tego: galerie handlowe, sklepy i zarządzający targowiskami są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 mkw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 mkw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 mkw.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 mkw. obowiązywał będzie zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi czy saloniki prasowe. Zamknięte będą musiały … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMozaiki Fangora pozostają pod ochroną. Kolejarze tym razem nie protestują
Następny artykułSylwester bez godziny policyjnej. Apel o nieprzemieszczanie się