A A+ A++

13.09.2019 10:45 0 Kwt/UM Gdynia/Pomorska Fundacja Filmowa

Mat. pras. Pomorska Fundacja Filmowa

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rusza już w najbliższy poniedziałek (16 września) i potrwa do soboty (21 września). Specjalne miejsce w programie przeznaczono dla Gdyni – gospodarza imprezy. W tym roku, w pozakonkursowej sekcji „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne oraz jeden fabularny krótki metraż.

W programie festiwalu znalazły się filmy z Gdyni, które zaprezentowane zostaną w pozakonkursowej sekcji w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Chętnie korzystamy z prawa gospodarza, by podczas Festiwalu, odwiedzanego przez rzesze miłośników polskiego kina oraz osoby, które decydują o jego kształcie, pokazać tej wyjątkowej publiczności filmy, w których istotny jest wątek gdyński. Często ma on znaczenie dla samej fabuły, kiedy indziej za „film z Gdyni” uznajemy produkcję twórcy, który stąd pochodzi bądź tutaj zdobywał profesjonalne filmowe szlify. Rokrocznie mamy w tej sekcji również produkcje zrealizowane przez trójmiejskich producentów, często przy wsparciu Gdyńskiego Funduszu Filmowego – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF w Gdyni.

Zobaczymy łącznie trzy gdyńskie produkcje: dwa dokumentalne oraz jeden krótkometrażowy film fabularny. Nie zabraknie dokumentu „Kapitan” w reżyserii Kryspina Pluty. Bohaterem filmu jest blisko osiemdziesięcioletni żeglarz, Krzysztof Baranowski. Produkcję będzie można zobaczyć w czwartek, 19 września o godzinie 19:30.

Projekcję kolejnego filmu dokumentalnego zaplanowano na wtorek, 17 września, na godzinę 16:00. „Cienie imperium” Karola Starnawskiego opowiada o losach mieszkańców postsowieckich krajów: Górskiego Karabachu, Ukrainy, Gruzji.

Krótkometrażowy film fabularny „Na strajk!” będzie można obejrzeć w czwartek, 19 września, o godzinie 18:00. Produkcja jest filmem dyplomowym Stanisława Horodeckiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W dramacie rodzinnym, nawiązującym do stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku, zagrali znakomici aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki i Jan Peszek.

Święto polskiego filmu, oprócz Gdyńskiego Centrum Filmowego i Teatru Muzycznego, zagości też w kinie Helios, Konsulacie Kultury, Teatrze Miejskim oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pomiędzy Kinem Helios a Placem Grunwaldzkim, gdzie mieszczą się Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe, będzie w tym czasie kursować bezpłatna festiwalowa linia autobusowa.

Najważniejszym obiektem festiwalowym pozostanie Teatr Muzyczny w Gdyni, gdzie na Dużej Scenie, Scenie Nowej i Scenie Kameralnej będą się odbywać pokazy konkursowe, w tym uroczyste prezentacje filmów z Konkursu Głównego, z udziałem ekip filmowych. Jednak ze względu na rozbiórkę Centrum Waterfront, organizatorzy FPFF zdecydowali się postawić na Helios jako główne kino festiwalowe dla szerokiej publiczności. Obiekt dysponuje sześcioma salami, które łącznie mogą pomieścić ponad 1200 widzów.

Gdyńskie Centrum Filmowe przy Placu Grunwaldzkim będzie miejscem ważnym dla dziennikarzy obsługujących 44. FPFF. Znajdą się tam pokazy prasowe filmów z Konkursu Głównego i poświęcone im konferencje prasowe oraz Biuro Prasowe.

Przegląd filmowy „Gdynia Dzieciom” odbędzie się natomiast w sali audytoryjnej Centrum Nauki Experyment, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, przy alei Zwycięstwa.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą najnowsze polskie produkcje. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina – najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy.

Szczegółowe informacje na temat projekcji filmów oraz biletów można znaleźć na stronie www.festiwalgdynia.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMigawki z frontu – miesięcznik Znak i książki o reporterach wojennych
Następny artykułNajlepsze mody do The Sims 4 – ciekawe modyfikacje do Simsów AD 2019