A A+ A++

W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw dotyczących emerytur stażowych. Zakładają one wprowadzenie świadczeń dla osób, które nie przekroczyły jeszcze wieku emerytalnego. Kiedy emerytury stażowe mogłyby wejść w życie?

Emerytury stażowe – dwa pomysły

Od 2021 roku Sejm pracuje nad dwoma projektami ustaw dotyczących wprowadzenia emerytury stażowej. Pierwszy wpłynął z inicjatywy obywatelskiej od NSZZ “Solidarność”. Z kolei drugi złożył prezydent Andrzej Duda. Dzięki emeryturom stażowym seniorzy mogliby przejść na wcześniejsze świadczenia, przed skończeniem ustawowego wieku emerytalnego. Obecnie, na emeryturę może przejść kobieta w wieku 60 lat oraz mężczyzna po 65. roku życia.

Kto mógłby otrzymać emeryturę stażową?

W projekcie “Solidarności” uwzględniono zapisy o tym, że emerytura stażowa dotyczyłaby osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku i które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Z kolei projekt prezydenta zakłada przechodzenie na emeryturę poniżej ustawowego wieku emerytalnego, w przypadku osób z odpowiednio wysokim stażem pracy (kobiety – 39 lat, mężczyźni – 44 lata). Kluczowy również jest zgromadzony kapitał emerytalny, który wystarczyłby na świadczenie w wysokości minimum najniższej emerytury. Projekt Andrzeja Dudy objąłby osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także podlegające rolniczemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Czy emerytury stażowe wejdą w życie?

Wszystko wskazuje na to, że na wprowadzenie emerytur stażowych trzeba będzie jednak poczekać. Na temat tej sprawy wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Sącza podkreślił, że w tym momencie kraju nie stać na to rozwiązanie.

W podobnym tonie wypowiadają się również eksperci, którzy podkreślają, że według statystyk Polska jest państwem starzejącym się i w ciągu kolejnych dziesięcioleci wskaźnik obciążenia demograficznego wzrośnie aż o około 38 punktów.

Według ekspertów emerytury stażowe mogą zostać wprowadzone również w wyniku obniżenia wysokości świadczeń emerytalnych i podwyżek podatków.

RB

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikołajki w Domu Chemika
Następny artykułJak długo idzie przelew z banku do banku? Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze!