A A+ A++

Duchowni, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy Sokółki uczcili dziś pamięć Żołnierzy Niezłomnych.

Po mszy świętej w kościele pw. św. Antoniego uczestnicy uroczystości przeszli pod dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 40-tych katowano i mordowano wrogów tzw. władzy ludowej.

– Teraz w tych trudnych czasach dalej trwa wojna, wojna pokolenia AK-owców z pokoleniem ubeków. Spójrzmy, co się dzieje na ulicach. Ci, którzy tak źle wypowiadają się o Żołnierzach Niezłomnych dziś idą w pierwszym szeregu marszów, gdzie wykrzykują hasła o aborcji na żądanie – mówił Krzysztof Promiński z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Starosta sokólski Piotr Rećko przypomniał, że żołnierze podziemia niepodległościowego byli prekursorami drogi do wolności (patrz wideo poniżej). Po apelu poległych zebrani złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową i odmówili modlitwę.

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach zrzeszenia Wolność i Niepodległość. Zginęli Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Wyrok wykonano strzałem w potylicę.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 roku. O wprowadzenie tego święta zabiegał również prezes IPN Janusz Kurtyka – czytamy na stronie ipn.gov.pl.

(pb)

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Mińsk Maz.: Podziękowanie za profesjonalną akcję pomocy
Następny artykułWiech: Cel “100 procent OZE” jest obecnie nieosiągalny