A A+ A++

Kwesta prowadzona jest przy bramach piotrkowskich cmentarzy przez członkowów TPPT, przedstawicieli władz samorządowych, radnych, ludzi kultury, sportowców, pracowników oświaty i młodzież.

Mój rekord to dziesięć godzin kwestowania – powiedział kwestujący w tym roku, a wcześniej przez kilkanaście lat współorganizujący akcję Henryk Komar. – To już trzydziesta szósta zbiórka na ratowanie zabytkowych nagrobków. Na ziemi łódzkiej mamy pod tym względem najdłuższy staż. Niekiedy po kilkudziesięciu latach wracamy do odrestaurowywania tego samego obiektu, bo czas robi swoje i raz odnowiony nagrobek nie jest odnowionym do końca tego świata. Najwięcej wyremontowanych dzięki kwestom z ubiegłych lat nagrobków znajduje się po lewej stronie alejki główniej Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego i to nie ze względu na nasze lewicowe poglądy. Kiedyś po prostu działki po lewej stronie alejki były znacznie droższe, mogli sobie na ich wykup pozwolić zamożniejsi piotrkowianie, których stać też było na bardziej okazałe i trwalsze pomniki – tłumaczył Henryk Komar.

Wspierających zbiórkę prowadzoną dla piotrkowskich Powązek nie brakuje.

Ludzie chętnie przyłączają się do zbiórki, są zaangażowani, pytają, które zabytki zostały odnowione. Piotrkowianie są bardzo hojni i bardzo im dziękujemy za to, że wspierają kwestę, bo to dzięki nim te piękne nagrobki piotrkowskie są odnawiane – powiedziała Małgorzata Pingot, zaangażowana w akcję TPPT od kilkunastu lat.

Kwestę będzie można wesprzeć jeszcze 2 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00. Można to także zrobić poprzez przelew na konto Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego: Bank PKO BP S.A. 07 1020 3916 0000 0602 0100 0371 z dopiskiem „XXXVI KWESTA – 2023”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkich Świętych na cmentarzu głównym w Rybniku – największej rybnickiej nekropolii [ZDJĘCIA]
Następny artykułMieszkańcy Jasła i regionu tłumnie odwiedzają dzisiaj cmentarze