A A+ A++

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, aby odmówić modlitwę w intencji zmarłych, zapalić znicze i złożyć kwiaty. Pogodna i słoneczna aura sprawiła, że już przed południem mieszkańcy Jasła i okolicznych miejscowości tłumnie odwiedzali cmentarze.

Zdjęcia z jasielskich i okolicznych nekropolii obejrzysz w FOTOGALERII 

Wszystkich Świętych jest uroczystością, podczas której Kościół katolicki wspomina nie tylko świętych, których wierni otaczają kultem, lecz również wszystkich zmarłych, którym dane było wejść do chwały niebieskiej. Tego dnia wierni udają się na cmentarze, aby w zadumie modlić się za zmarłych bliskich i przyjaciół oraz zapalić na ich grobach znicze, których światło jest symbolem wieczności.

1 listopada jaślanie nie zapominają również o tych, którzy niegdyś oddali życie w obronie ojczyzny. Znicze zapłonęły też na grobach nieznanego żołnierza. Na Starym Cmentarzu, przy grobie ppłk. Józefa Modrzejewskiego, komendanta ZWZ-AK Jasło w czasach okupacji hitlerowskiej, wartę honorową wystawili jasielscy harcerze. Wierni odwiedzali dzisiaj także świątynie, aby wziąć udział w mszy świętej i nabożeństwie wspominkowym.

Nekropolie przeżywały dzisiaj prawdziwe oblężenie. Kierowcy musieli uzbroić się w mnóstwo cierpliwości. Wszystko za sprawą wzmożonego ruchu pojazdów w rejonie cmentarzy. Wielu mieszkańców miasta postanowiło odwiedzić cmentarze, udając się na groby bliskich pieszo. Warto wspomnieć, że na cmentarzach odbywały się dzisiaj kwesty na renowację zabytkowych pomników nagrobnych.

Jutro Kościół katolicki obchodzić będzie Zaduszki, w liturgii obchodzony jako wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień nabożeństw i modlitw w intencji zmarłych.

red.

Napisany dnia: 01.11.2023, 18:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaskakujący pomnik na Starych Powązkach. Powstał tu Grób Dzieci Utraconych
Następny artykułByły utrudnienia na DK19 w Bielsku Podlaskim po zderzeniu dwóch aut