A A+ A++

Jesienna aura ustąpiła zimowej. W Małopolsce pada deszcz ze śniegiem i śnieg, co sprawia, że warunki drogowe są trudne. Opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska.

Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. 

Zatem, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, wsiadając za kierownicę samochodu należy pamiętać o zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych lepiej wyjechać wcześniej oraz odpowiednim przygotowaniu pojazdu i zapewnieniu kierowcy dobrego pola widzenia. 

Prowadzący pojazdami muszą pamiętać dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze i bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, a także zmniejszeniu prędkości, zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu i unikaniu ostrego hamowania. Każdy manewr na drodze w zimowych warunkach, taki jak na przykład wyprzedzanie, musi być podejmowany ze szczególną rozwagą.

To, co wyjątkowo ważne zimą, to zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. To właśnie w takich miejscach każdy kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. Przypomnijmy, że wczoraj rano na DK 28 w Limanowej doszło do potrącenia 18-latki na oznakowanym przejściu dla pieszych, prowadzącym do pobliskiej szkoły. 

Policja podkreśla, że w warunkach zimowych każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem, niejednokrotnie bez elementu odblaskowego i w ciemnej odzieży – dla kierowcy są oni niemal niewidoczni.

Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. By uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym także na przejście dla pieszych.

Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

(Fot.: KWP Kraków)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry dziecka?
Następny artykuł67-letni mężczyzna ODNALEZIONY