A A+ A++

Choć obecnie obowiązują nas pewne ograniczenia, ruch na świeżym powietrzu nie jest zabroniony. Przeciwnie, lekarze i epidemiolodzy namawiają, by wsiąść na rower i, zachowując bezpieczny dystans, jak najczęściej czerpać korzyści z jazdy na dwóch kółkach.

Jazda na bicyklu to nie tylko sposób na bezpieczne przemieszczanie, zachowanie zdrowia czy wypracowanie pięknej figury, ale też najlepszy sposób na odkrywanie wspaniałych zakątków naszego kraju. A jest w czym wybierać.

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce Green Velo, liczy ponad 2000 km i wiedzie przez pięć województw na wschodzie kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Liczba magicznych zakątków, cudów natury, zabytków i ciekawych miejsc leżących wzdłuż szlaku sprawia, że na przejechanie całego i odwiedzenie wszystkich wartych tego miejsc, potrzeba by tygodni, a nawet miesięcy.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wsiąść na rower w dowolnym miejscu trasy i zrobić sobie krótsze – kilkudniowe czy kilkugodzinne – wycieczki.

Miłośnicy przyrody z pewnością zachwycą się odcinkami wiodącymi przez Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Białowieską czy magiczne Roztocze. Malownicze, sielskie krajobrazy i atrakcje przyrodnicze – jak np. bociania wieś – spotkamy na każdym niemal kilometrze tej niezwykłej trasy.

Na szlaku nie brakuje też miejsc o niezwykłej, bogatej historii. Zamki w Lidzbarku Warmińskim, Łańcucie czy Ujeździe, katedra we Fromborku, żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, stare kościoły i sanktuaria różnych wyznań, to tylko kilka przykładów. Wybierając się na wycieczkę w południowej części szlaku warto też zajrzeć do pięknego Sandomierza, a przejeżdżając przez rynek wypatrywać jednego z najpopularniejszych cyklistów-amatorów w kraju, sławnego Ojca Mateusza.

Euro Velo 10, czyli Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to wymarzona trasa dla tych, którzy najlepiej wypoczywają nad morzem. Cały szlak, przebiegający przez wszystkie nadbałtyckie kraje ma blisko 8000 km długości, a jego polski odcinek – blisko 600 km. Idealna trasa zarówno na kilkudniową wyprawę, jak i na jednodniowy wypad.

Między Świnoujściem, a Gronowem na cyklistów czeka wiele miejsc wartych odkrycia – rybackie wsie, letnie kurorty, historyczne miasta i oczywiście szlak latarni morskich. Nie zabraknie też pięknych nadmorskich krajobrazów, rezerwatów przyrody i okazji do zbierania bursztynów. Bez względu na to, którą część szlaku zechcemy przejechać, z pewnością widoki nas nie rozczarują.

Miłośnicy ekstremalnego rowerowania na pewno znajdą coś dla siebie w polskich górach. Liczba szlaków i tras na południu kraju jest już bardzo duża i stale rośnie. Za najpiękniejszy szlak nie tylko w tej części kraju, ale w całej Polsce uchodzi Velo Dunajec. Droga rowerowa zaczyna się w Zakopanem, a kończy pod Tarnowem. Po drodze same cuda. Groce, Jezioro Czorsztyńskie, malowniczy Pieniński Przełom Dunajca. Niezapomniane widoki, cisza, spokój i spore wyzwanie fizyczne.

Kolejny słynący z niezwykłej urody górski szlak to polsko-słowacka trasa rowerowa wyznaczona wokół Tatr. Ścieżka dla rowerów startuje z Nowego Targu i wiedzie po nieczynnej linii kolejowej – od jednej starej stacji do drugiej. A dalej… Dalej jest już tylko prawdziwy rowerowy, tatrzański raj.

Dla miłośników historii i tych, którzy chcą się zachwycać pięknem polskiej przyrody – Wielkopolska ma w swojej ofercie coś ciekawego dla każdego cyklisty.

Piastowski Trakt Rowerowy to szlak, który pozwala odbyć podróż w czasie do okresu początków polskiej państwowości. Na trasie m.in Poznań, Gniezno, czy Biskupin. Wybór tego szlaku to świetne połączenie rowerowego maja i lekcji historii w terenie.

Jeśli jednak szukamy ciszy, spokoju i pięknych widoków, lepiej wybierzmy Szlak Stu Jezior. Nazwa najlepiej oddaje atrakcje jakie czekają tu na rowerzystów. Nie zabraknie też okazji by zejść z siodełka i zachwycić się pięknymi pałacami i kościołami napotykanymi po drodze.

Zdaniem wielu kolaży najlepsze szlaki rowerowe znajdziemy na Pomorzu Zachodnim. Doskonałym przykładem jest Blue Velo – piękna trasa biegnąca od Morza Bałtyckiego, wzdłuż Odry, do granicy z Niemcami. Jeżeli znajdziecie się w tej okolicy, koniecznie zajrzyjcie do Gryfina z tajemniczym krzywym lasem i odkryjcie piękno Zalewu Szczecińskiego.

A jeśli wasza droga wiedzie bardziej na wschód, aż do sąsiadujących województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, nie przegapcie okazji, by przemierzyć rowerem jedną z najwspanialszych tras rowerowych w regionie – przecinającą piękne Bory Tucholskie, Kaszubską Marszrutę.

Wijąca się przez sosnowe lasy droga dla cyklistów pozwala odkryć nowy wymiar rowerowego relaksu. A gdy ktoś nasyci się wszechobecną zielenią i zapragnie dodatkowych atrakcji, koniecznie powinien zjeść lody na pięknym rynku w Chojnicach, zajrzeć do naprawdę niezwykłej galerii sztuki ludowej Józefa Chełmońskiego w Brusach i zatrzymać się na wspaniałego pstrąga lub smakołyki z dziczyzny w pięknej wiosce Czernica z zabytkowym młynem. Tu także możemy zrobić sobie przerwę w pedałowaniu, wypożyczyć kajak, albo rower wodny i przekonać się jak pięknie te tereny wyglądają z perspektywy Brdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] zmieniające zarządzenie w sprawie powołania komisji przetargowej i nadaniu jej regulaminu pracy na „Zakup i dostawę nowej koparki kołowej”.
Następny artykułOświadczenie dyrektora szpitala