A A+ A++

Tradycje stanowią istotny fundament naszego dziedzictwa kulturowego i społecznego. Mówią wyjątkowo dużo o nas, jako o grupie etnicznej, wyznaniowej, etc. Kultywowanie obrzędów jest ważne, by ocalić od zapomnienia wartości, wiedzę czy bezcenne doświadczenia. Kolejne pokolenia mogą jedynie zyskać, korzystając z mądrości przodków i pielęgnując to, co kreuje nierozerwalne poczucie przynależności i więź.

Dlaczego warto pamiętać o tradycjach?

Jakie są główne zalety praktykowania dawnych obrzędów?

1. Budowanie tożsamości. Tradycje pomagają zrozumieć nasze korzenie (pochodzenie) i kształtują nas jako jednostkę, ale i całą społeczność. Utrzymywanie tradycji daje poczucie przynależności do grupy, co znacząco wzmacnia więzi społeczne i solidarność międzyludzką.

2. Przekazywanie wartości i wierność ideałom. Tradycje pomagają zachować najważniejsze wartości, istotne dla społeczności oraz kultury. Mowa o zasadach dotyczących etyki, moralności, szacunku dla starszych, współpracy, solidarności, etc. Przez kultywowanie tradycji przekazujemy je następnym pokoleniom, tym samym znacząco pomagając w budowaniu lepszej przyszłości.

3. Wyciąganie wniosków z historii. Tradycje zachowują pamięć o naszej historii, przekazując informacje o przodkach, ich doświadczeniach, decyzjach i ich konsekwencjach czy też osiągnięciach. Czerpanie z tej bezcennej wiedzy, może być inspiracją do rozwoju, innowacji i szukania sposobów skutecznego rozwiązania współczesnych problemów. Tradycje są skarbnicą wartości i mądrości gromadzonych przez wieki. Dzięki nim uczymy się i zdobywamy wiedzę, która została „przetestowana” przez pokolenia, co pomaga uniknąć popełniania „głupich” błędów. Przez praktykowanie tradycji nabywamy cenne umiejętności, radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach.

4. Zacieśnianie więzi. Tradycje (szczególnie familijne) mają bezcenne znaczenie dla budowania jedności pomiędzy wszystkimi członkami wspólnoty. Przez celebrację wspólnych chwil, kultywowanie rytuałów i zwyczajów, tworzymy silne zażyłości emocjonalne, wzmacniające relacje (również te międzypokoleniowe). Praktykowanie obrzędów rodzinnych przynosi radość, wzmacnia wzajemne zrozumienie i wartości , które nas scalają. Starsze pokolenia mogą przekazać swoje doświadczenie, mądrość i historie młodszym. To okazja na jeszcze inną, równie bezcenną naukę – szacunku.

5. Kreowanie różnorodności kulturowej. Mawia się, że „co kraj, to obyczaj” i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Tradycje są nieodłączną częścią budowania tożsamości społeczeństw, ale i kreowania indywidualności kulturowej z nimi identyfikowanej. Dzięki nim świat jest niejednorodny (heterogeniczny). Przez kultywowanie tradycji, przyczyniamy się nie tylko do zachowania ich ciągłości, ale i promowania bogactwa kultur, które wpływają na naszą tożsamość. Szanowanie i pielęgnowanie tradycji innych ludów, nacji czy wyznań, pomaga nam zrozumieć i cieszyć się różnorodnością. Dobrze, jeśli nasza postawa jest budowana na akceptacji, tolerancji i otwartości.

Ważne jest, by pamiętać, że kultywowanie tradycji nie powinno prowadzić do sztywności i stagnacji. Działania te powinny być elastyczne i dostosowywane do zmieniającego się świata, aby móc pozostać aktualnymi i interesującymi dla współczesnego społeczeństwa. Nie możemy także zamykać się na innych. Uważać, że „nasze jest naj”, a inne jest „odrażające, brudne i złe”. Powinniśmy starać się zrozumieć odmienne postępowania i szanować je. To, że np. Japończycy w wigilię idą do KFC może nas bawić, ale nie wywoływać złość o bluźnierstwo wobec symboliki świąt. Musimy pamiętać, że nie ma jednego jedynego „słusznego” systemu wierzeń, zachowania. Nie posiadamy na nic monopolu. Jeśli nie chcemy, by narzucano nam swoją wolę, nie róbmy tego sami innym.

Najpiękniejsza polska tradycja

Niewątpliwie na podium powinien „stanąć” opłatek wigilijny i zwyczaj łamania się nim. Choć może wydawać się to dziwne, ta tradycja kultywowana jest głównie u nas, a w innych krajach traktowana marginalnie lub nieznana.

Opłatek to miłość, pojednanie, wybaczenie. To błogosławieństwa i życzenia składane z czystego serca. Symbol więzi i przynależności. Równocześnie to doskonały przykład na podparcie tezy o kreowaniu różnorodności kulturowej. Parafrazując „Misia” Barei, opłatek „odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa […] Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”. Bądźmy z tej tradycji dumni (a gotowe komplety opłatków, kupujmy w manufakturach, które naszą dumę rozumieją, jak np. Oblatum).

Podsumowując

Tradycje przekazują najważniejsze informacje o kulturze, języku, zwyczajach i wierzeniach. Przyczyniają się do budowania silniejszej tożsamości kulturowej i więzi międzyludzkich.

Przez przestrzeganie tradycji wyrażamy szacunek dla dziedzictwa i zobowiązanie do kontynuowania tego, co zostało w spadku z poprzednich pokoleń. Praktykowanie ich pozwala nawiązać kontakt z przodkami i poczuć się częścią czegoś większego niż my sami, żyjący „tu i teraz”. To umacnia poczucie przynależności i buduje silniejsze społeczeństwo. Chyba warto, prawda?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Hydraulik Może Ułatwić Ci Życie?
Następny artykułWypadek na spływie kajakowym. Nie żyją dwie osoby